Türkiye Atletizminde Bir İlk

 2016 Rio Olimpiyatları’na 4 ay kala Atletizm Milli Takımı, bir ilki gerçekleştirerek, tarihinde ilk kez maraton branşında olimpiyatlara 6 kişilik tam kadroyla katılabilecek.

Maratonda, 3 kadın 3 erkek olmak üzere ülkelere 6 kişilik kadro hakkı tanınırken, Türkiye’nin barajı geçen milli atlet sayısı Mert Girmalegesse ile birlikte 7’ye ulaştı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maratonda kota sayısını aştıklarını belirterek, “Olimpiyatlarda ülkelere verilen kota sayısı 6 iken, barajı geçen sporcu sayımız 7’yi buldu. Bu hem bizim adımıza hem de maraton camiamız için büyük başarı” dedi.

Maratonda yarışların 3 ayda bir koşulduğunu anlatan Çintimar, “Kota alan 7 sporcunun yanı sıra 7 sporcumuz daha kota için yarış bekliyor. Bu sporcularımızın tüm antrenman verileri, kotayı aşacaklarını gösteriyor. Milli takım olarak zaten olimpiyatlarda bir maraton geleneğimiz vardı. Rio, bunun devamı niteliği taşırken tam kadro gitmek açısından da bir ilk olacak” diye konuştu.

Rio Olimpiyatları’ndan bir ay önce Hollanda’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda tüm milli takım sporcularının performanslarını test etme şansı bulacaklarını dile getiren Çintimar, şöyle devam etti:

“Daha önceleri sporcu, olimpiyatlardan 2 yıl önce barajı geçiyordu ve 2 yıl sonra performansı ne düzeyde bilmiyorduk. Artık böyle bir durum söz konusu değil. Nisan ayındaki Rotterdam Maratonu test yarışımız olacak. Barajı geçen sporcuların içinden, Rotterdam’da en iyi performansa sahip olanları olimpiyatlara götüreceğiz. Gönül ister ki hepsini götürelim ama kota sınırlı. Maratonda kota alabilecek sporculardan, 10 bin metrede baraj geçme şansı olanları da bu branşa yönlendiriyoruz. Şu an 3 maratoncumuzu 10 bin metre için zorluyoruz.”

Kaynak: AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*