Türkiye’de İlk: El yapımı bambu bisiklet ustası Ersin Soylu

Muğla’nın Ortaca ilçesinde yaşayan Ersin Soylu, evinin bahçesine kurduğu çadırdan atölyesinde, bambu ağacından bisiklet üretmeye başladı. Soylu, bisiklet fikrini hayata geçirirken; seneler önce Endonezya’da gördüğü bambudan yapılmış araçlardan esinlendiğini dile getirdi.

“Endonezya’da ve daha sonra internetten araştırarak gördüğüm bambu bisikletler, bende bambudan bir şeyler yapma fikrini geliştirdi. Üç ay önce bu bisikletlerden yapmaya karar verdik ve iyi bir aşamadayız. Bu bisikletlerin en önemli özelliği çok sağlam olması, 120 kiloluk bir arkadaşımızla bile denedik ve hiç bir şey olmadığını gördük. Bir bisikleti iki kişi çalıştığımızda, minimum on maksimum on beş günde bitirebiliyoruz” diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Elektrik enerjisi yok!

Aslında temel olarak bisikletin ‘kadro denen bölümünü yapıyoruz. Bence insanlar metal yerine bambu ya da benzeri bitkilerden, çok sağlam ve sağlıklı araçlar üretebilirler. Bazı ülkelerde bu bisikletlerin benzerleri var fakat seri üretim şeklinde yapıyorlar. Bizim özelliğimiz, işin içine biraz da sanatı katmamız oldu. Bambunun çok estetik, güzel bir enerjisi var. En önemlisi de hiç elektrik enerjisi kullanmıyoruz.

Diğer yandan turistlerin bu bisikletlere ilgisi çok fazla, görenler hatıra fotoğrafı çektiriyor bu da tabi bizi mutlu ediyor bu yüzden bu bisikletlerin geleceğini iyi görüyoruz. Ortalama yirmi günlük çalışmanın sonunda da yarışmalara dahi katılabilecek bisikletleri üretebiliriz. Ama şu an şehir bisikletleri yapıyoruz.”

Soylu’nun şirketi olan Nordiccas eko teknolojileri böylece; doğaya yararlı ürünler yelpazesine bambu bisikletleri de eklemiş. Türkiye’de bir ilk olan bambu bisikletler tamamen el yapımı, birbirinden farklı hafif, sağlam ve sessiz. Soylu’ya göre bambu bisikletler; gerek sağlamlığı gerekse hafifliği ile sınıfında birinci durumunda. Bambu bitkisini tanımayanların ise bambunun sağlamlığı hakkında şüphelerini ancak bisikletin üzerine binince yenebildiklerine işaret ediyor.

***Hint kamışı olarak bilinen bambu, dünya üzerinde en çok tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü; Asya’nın güneydoğusu, Hint ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişiyor. Kalın bir toprak altı gövdesinden dallanarak türüne göre büyüyen ve 10 santimden 40 metreye kadar ulaşabilen bu bitki 120 yıla kadar yaşayabiliyor.

Ozanay Alpkan-Mistikalem.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*