TEK BİR KURAL VAR: DÜŞECEKSİNİZ VE YENİDEN KALKACAKSINIZ!

Koşuya gönül vermiş herkesin çok yakından tanıdığı bir isim var ki azmi ve tutkusuyla herkese örnek olan, Türkiye’nin ilk kadın ultra maraton koşucusu, 56 yaşındaki Bakiye Duran. Bugüne kadar pek çok başarıya imza attı; çöllerde kayboldu, bataklıklarda uyandı, günlerce eksi 30 derecede buz üzerinde uyumadan koştu, yaban hayvanlarının gözlerini reflektör sanıp takip etti… Tüm anların tek bir ortak özelliği var ki; bir kere bile pes etmeyi düşünmedi ve her düştüğünde kalkıp devam etti.

mferro_0070_5

Bakiye Duran Kimdir?

Samsun’un Havza ilçesinin Hilmiye köyünde dünyaya gelen sporcu, kendi deyimiyle iki yaşından beri koşuyor. Duran, ilk koşu deneyimini 1989 yılındaki Avrasya Maratonu’nda yaşayıp, ultra maraton kavramını ilk kez 2000 yılında Selanik’te katıldığı bir yarı maratonda duyuyor. Koşunun zehrini bir kere kaptıktan sonra bir daha bu dünyadan kopamayan Duran, 2005 yılında, Ali Rıza Bilal’in kaptanlık ederek kurduğu Faruk Kar, Utku Er Yaşar, Neval Yaşar’ın da üyesi olduğu Türkiye’nin tek profesyonel macera yarış takımı Team Toureng ile beraber kano, dağcılık, bisiklet, tırmanış, paten, yüzme, dalış, nehir geçme gibi etapları içeren macera yarışlarına da atılıyor. Asıl mesleği kimya öğretmenliği olan, şu an Haliç Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi olup aynı zamanda ultra maraton antrenörlüğü yapan Bakiye Duran’ın, ayrıntılı hikâyesini konu aldığı, Optimist Yayınları’ndan çıkan Cesaret Yalnızlıktır isimli bir kitabı da var.

İşte Bakiye Duran’ın bu zamana kadar katıldığı zorlu yarışlar, aldığı dereceler ve bu yarışlarda başına gelen en ilginç anlar...

 • Geçen yılki En Uzun Gece Koşusu’nda çamurlu bir dereden geçerken derinliğini hesaplayamadım ve boyumca çamura gömüldüm. Buz gibi akarsuda soyundum, yıkandım, kıyafetlerimi yıkayıp giyindim ve devam edip yine de birinci oldum.
 • İznik Ultra Maratonu’nun gece bölümünde sabaha karşı bayılacak kadar uykum geldi ve zeytin bahçelerinin içinde zeytin ağacına yaslanıp bir saat uyudum. Defalarca zeytin dallarına takılıp düştüm. Bir an evvel sabah olsun diye okumadığım dua kalmadı.
 • Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 100 km. gece etabında o kadar çok uykum geldi ki yol arkadaşım Levent Var’ı da ikna edip iki saatte bir 10’ar dakika uyuduk. Bu şekilde ancak bitiş noktasına varabildim.
 • Runfire Kapadokya Ultra Maratonu’nda 100 km. Tuz Gölü etabında yol arkadaşım Özcen Çamyar ile koşarken Tuz Gölü’nün ortasında 20 dakika uyuduk. Defalarca Tuz Gölü çevresinde bataklıklarda çamura saplanıp kaldık.
 • Düştüğümün sayısı belli değildir. Sabah olmayacak, yeni bir gün başlamayacak sandım ama Özcan’a hiç belli etmedim. Çünkü o benden daha kötü durumdaydı ve bana güveniyordu. Etabı bitirdiğimizde tüm koşanlar hep birlikte ağladık, gözyaşlarımızı tutamadık.
 • Gümüşhane Adventure Challenge macera yarışında gece etabında kaybolduk. Aynı yerde kaybolan İspanya takımını bulduk, bir köye ulaşıp sabahı bekledik.
 • En son koştuğum Kalahari Augrabies Extreme Marathon’da gece etabında yaban hayvanlarını gözleri parladığı için reflektör zannettim. Koştukça ilerleyen ışıkları önümde koşan arkadaşım Mahmut Yavuz’un tepe lambasının ışığı zannedip hızla kaybetmemek için koştum. Bir kum vadisine girdim. Birden etrafımda sayısız ışık belirdi. Meğer yaban hayvanlarının gözleriymiş. Olanca hızımla yanıldığım noktaya döndüm ama bir saatimi aldı.
 • 2000 yılında İsviçre’de Biel /Bienne 100 km. Ultra Marathon’da 82. km’de çamurda ayağım kaydı, sol bileğim burkuldu. Yarışı, birinci olarak giderken seke seke bitirdim ve beşinci oldum.
 • Patagonia Adventure Challenge yarışında gece rotadan çıkıp paldır küldür yamaçlardan bir vadiye, sel yatağına indik ve çıkış yolunu bulamadık. İndiğimiz yerden gece karanlıkta çıkamadık. Sel sularının içinde çadır kurup sabahı bekledik. Sabah olduğunda indiğimiz kayalıktan ip bağlayarak zor çıktık.
 • Yine Patagonia Adventure Challenge’da zifiri karanlıkta tarak dişi bir ormanda gece yol alırken uçurumlar ve yıkılan, devrilen ağaçlar arasında arkadaşımız şok geçirdi, ilerleyemedik ve sabahı beklemek zorunda kaldık.

photos 009

 • Abu Dhabi Adventure Challenge çöl yarışında uzaklarda gördüğümüz ışığı kontrol noktası zannedip ışığa koştuk. Onun yerine bedevileri bulduk. Yol soramadık çünkü çölde yol yok. Pusula ile hedefimize koştuk.
 • Bulgaristan Persenk Ultra Marathon’daki 136 km.’lik dağ koşusunda da gece bataklığa batmamak için kenarından geçmek isterken, kenarı daha derin olduğu için çamura gömüldüm. Kıyafetlerimi karanlıkta yıkadım ve devam ettim.
 • Yine aynı yarışta ormanda koşarken aşırı uykum geldi ve koşarken resmen uyumuşum. Yabancı bir koşucu beni uyandırdı ve kontrol noktasına kadar beni yalnız bırakmadı. Uyuyarak 200 metre koştuğumu biliyorum.
 • Dayanamayıp orman içinde bir ağacın dibinde bir saat uyudum ancak sonra üzerime bir ayı basar diye sendeleyerek de olsa devam ettim.
 • Nepal 100 km. Himalaya Ultra Marathon’da, Himalayalar’ın eteklerinde gece koşarken çok kereler gözlerim kapandı. Uyandığımda doğru yolda mıyım diye tekrar tekrar yol haritalarına baktım. Yol notlarını okudum hatta bazı patikaları geri dönerek uyanık olduğum yerleri bulmaya çalıştım.
 • İstanbul Belgrat ormanında Kurabiye Macera Yarışları’nda gece bisikletimle çamura gömüldüm. Derede yıkandım ve yoluma devam ettim.
 • Patagonia Adventure Challenge’da defalarca bataklığa gömüldüm. Üç gün hiç durmadan bataklıkta koştuk. En ufak bir sert zemine bile basmadık. Patagonya yarışında gece koşarken ayakta uyumuşum, takım arkadaşım Faruk Kar uyandırdı. Patagonya yarışını günlerce unutamadım, her gece bataklıklarda batmış olarak uyandım. Bir yıl cıvık diye muz yiyemedim. Hâlâ muz sevmiyorum, bana Patagonya bataklıklarını anımsatıyor ama yine de Patagonya’da koşmak istiyorum.
 • İsviçre Bern Alpleri 110 km. Dağ Maratonu’nda gece dağda kaygan zeminde kaydım ve 20 metreye yakın sürüklendim. Taytım tamamen parçalandı ama devam edip rekor kırdım.
 • Abu Dhabi Adventure Challenge çöl yarışında gece boyunca kum tepelerini aşarken defalarca kum tepesi ile birlikte çukurlara girdim. Kanada X Raid Adventure Challenge yarışında kaybolduk ve yolu bulmak için sabahı bekledik.
 • Bolivya’daki Bolivian Expedition kapsamında 250 km. bataklık ultra maratonu var, onu da çok koşmak istiyorum.

 

KATILDIĞI YARIŞLAR
En son 19 Aralık 2015’te katıldığım Çekmeköy En Uzun Gece Koşuları’nda üç yıldan beri birinci oluyorum.
Üst üste beş yıl İsviçre Biel / Bienne 100 km. Ultra Trail Marathon koştum ve çok iyi dereceler yaptım. Örneğin 2000 yılında katıldığım ultra trail maratonunda genel kategoride beşinci oldum.
Yine İsviçre Bern Alpleri’nde Sion 100 km. Trail Race’te Sanec zirvesinde 110 km. koştum ve 2000 bayan katılımının olduğu sporcudan 6000 sporcunun olduğu yarışta rekor kırarak erkek sporculardan bir saat evvel bitirdim.
27 Eylül 2003 yılında İtalya / Verona “Yıldızlar Altında Yıldızlar Geçidi” adı ile 100 km. pist dünya şampiyonası koştum. Dünya üçüncüsü oldum, 8 saat 04 dakika 43 saniye ile bitirdim.
2004 yılında Çek Cumhuriyeti Bruno Indoor Race’te 24 saat kapalı salon dünya şampiyonası koştum, 24 saatte 178 km. koşarak dünya üçüncüsü oldum.
Yine Çek Cumhuriyeti Bruno Indoor Race’te 48 saat kapalı salon dünya şampiyonası koştum, 48 saate 241 km. koşarak dünya dördüncüsü oldum.
Team Toureng Türk macera takımımız ile macera yarışlarına katıldım.
Polonya Karpat Dağları’nda 400 km.’lik Bergson Winter Challenge yarışlarına katıldım. Hiç uyumadan dört gün boyunca -30 derecede karda ve buzda koştum.
Fransa’da dört gün süren Les Arcs X Adventure Raid yarışlarına katıldım.
Kanada X Adventure Raid dünya şampiyonası koştum.
Patagonia Adventure Challenge’da 600 km.’lik dünya şampiyonasına katıldık. Gece gündüz hiç durmadan dinlenmeden bataklıklarda, buzullarda koştuk, dünya üçüncüsü olduk.
Abu Dhabi Adventure Challenge’a katıldık, gece gündüz kum çöllerinde beş gün koştuk.
Çin Adventure Challenge’a katıldık, gece gündüz koştuk.
İtalya Sardinya Adası Adventure Challenge’a katıldık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*