Yıllandıkça Güzelleşen Fransa Bisiklet Turu’nda Şarap Krizi

Fransız şarap üreticileri Fransa Bisiklet Turu’nda sponsor olarak Şilili bir şarap firmasının seçilmesine tepki gösterdi. Üreticiler, yetkilileri yarışmanın gerçekleşeceği yolu kapatmakla tehdit etti.

Fransız şarap üreticileri Fransa Bisiklet Turu 2016 sponsoru olarak Şilili bir şarap firmasının seçilmesine tepki göstererek, yetkilileri tehdit etti.

Fransız yasalarına göre bir alkol firmasının reklamının yapılması yasak olduğu için her yıl düzenlenen, İsviçre, İspanya ve Andora’yı da kapsayan Fransa Bisiklet Turnuvası’na sponsor olarak Şişili Cono Sur isimli şarap firması seçildi. Ancak ülkenin güneybatısındaki Languedoc-Roussillon bölgesindeki şarap üreticileri bu karara sert tepki göstererek, yetkilileri yarışmanın gerçekleşeceği yolları kapatmakla tehdit etti.

‘AŞAĞILANMIŞ HİSSETTİLER’

İngiliz The Telegraph’ın aktardığına göre Genç Çiftçiler (JA) isimli bir grubun internet sitesinden yapılan açıklamada, “Fransa Bisiklet Turu organizatörlerinin Şili şarabının reklamını yapmak istemesi kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı. Fransız Şarap Üreticileri Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Frédéric Rouanet ise üreticilerin ‘aşağılanmış’ hissettiğini belirtti.

İlk olarak 1903 yılında yapılan Fransa Bisiklet Turu, dünyanın en fazla izlenen spor organizasyonları arasında.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*