Türk dağcılardan bir ilk

Ortadoğu’nun en yüksek dağı olan 5671 metre uzunluğundaki Demavend Dağı’na tırmanan Esin Handal ve Mehmet Yaldız, Türk dağcılar arasında kış sezonunda en uzun trans tırmanışını gerçekleştirdi. ‘Ortadoğu’da Barış Tırmanışı’ sloganıyla tırmanışlarına Demavend Dağı’nın Kuzey tarafında başlayan dağcılar, Güney tarafından inerek rotalarını tamamladı.

Hazırlıkları yaparken oluşabilecek kötü hava koşullarına aldırış etmeden tırmanışa geçtiklerini söyleyen Mehmet Yaldız, “Kışın hemen hemen bütün dağcılar, Güney’den tırmanış yaparken, biz en uzun ve zorlu rotalardan birisi olan Kuzeydoğu’dan tırmanmak istedik. Türk sporcularının kışın yaptığı en yüksek kış transı unvanını da bu şekilde elde etmiş olacaktık. Seçtiğimiz rota kamplar arası mesafesi çok uzun, şiddetli soğuğun, fırtınanın, rüzgarın, karın, buzulun eksik olmadığı tam bir klasik kuzey rotasıydı. Ancak biz yılmadan trans tırmanışımıza başladık” dedi.
İlk gün hiçbir zorluk yaşamadıklarını ancak ilerleyen günlerde yoğun fırtına ve tipiye yakalandıklarını söyleyen Esin Handal, zoru başardıklarını söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*