Olimpiyat (A) barajını geçen ilk Türk erkek yüzücü: Nezir Karap

2016 Rio Olimpiyatları’na, erkeklerde (A) barajını geçerek gitmeye hak kazanan ve bu alanda bir ilke imza atan milli yüzücü Nezir Karap, ilk ve tek olmasının, başarısını daha da önemli kıldığını söyledi.

Olimpiyat hazırlıklarını ABD’li antrenör Bob Bowman nezaretinde ABD’deki milli takım kampında sürdüren Nezir, AA muhabirine yaptığı açıklamada yüzmeye eski bir futbolcu olan babasının teşvikiyle başladığını dile getirdi.

İstanbul Yüzme İhtisas Spor Kulübü’nde başlayan yüzme serüveninin, bu noktalara kadar gelebileceğini hiç düşünmediğini anlatan 22 yaşındaki sporcu, “Yüzmeye sağlıklı olmak için gidiyordum. Aslına bakarsanız 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar pek de bir başarım yoktu. Beni olimpiyatlara gidebileceğime, hiç yapılmamış bir şeyi yapabileceğime inandıran kişi, eski antrenörüm Ali Özüak’tı” diye konuştu.

“Antrenörüm bana olimpiyatlara (A) barajını geçerek gidebileceğimi söylediğinde kendisine gülmüştüm” diyen Nezir, şöyle devam etti:

“Başarımı bir çok şeye borçluyum ama bunların en başında ailem geliyor. Yüzme bireysel bir spor olduğu için normalden fazla özveri gerektiriyor. Küçük detaylar büyük farklar yaratıyor. Bu detaylar için bazen destek almak gerekiyor ve bana bunu ailem sağladı” ifadelerini kullandı.

Bir şeyi başarmak istediğinde çok çabaladığını ve elinden gelenin fazlasını yaptığını dile getiren Nezir, şunları kaydetti:

“Sabah 07.45’te uyanıp ufak bir kahvaltıdan sonra 09.00’da havuz antrenmanına başlıyorum. Haftanın 3 günü kuvvet çalışmam var. Öğlen 12.00’deki kuvvet antrenmanından sonra 17.00’de 2. havuz çalışmasına geçiyorum. Tesis, malzeme gibi konularda hiç sıkıntımız olmuyor. Burada her şey olması gerektiğinden bile güzel. Bu kadar yoğun çalışmanın arasında beslenme ve dinlemeyi kesinlikle ihmal etmiyorum. Toparlanma sürecinin kilit nokta olduğuna inanıyorum.”

“Yapamaz dedikleri her şeyi yaptım”

ABD’deki çalışmalara 2 yıl önce Bob Bowman ve olimpiyat şampiyonu ABD’li yüzücü Michael Phelps ile başladığını anımsatan Nezir, “Buraya gelirken bana inanmayanlar vardı. Çok çalıştım. Yapamaz dedikleri her şeyi yaptım” dedi.

ABD’de her şeyin yolunda gittiğini ve Milli Takım Teknik Direktörü Erkan Mutlu ile birlikte olimpiyat hazırlıklarına devam ettiklerini belirten milli yüzücü, “ABD kampında ortam inanılmaz; buradaki takım arkadaşlarım, olimpiyat şampiyonları ve ABD’li rekortmenler… Bu durum beni daha fazla motive ediyor” diye konuştu.

Rio Olimpiyatları’na (A) barajını geçerek giden ilk Türk erkek sporcu olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Nezir, şunları söyledi:

“İlk ve tek olmak, başarımı daha da önemli yapıyor. İlk hedefim, Mayıs’taki Avrupa Şampiyonası’nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve 400 metre serbest dışındaki diğer kategorilerde de olimpiyat barajını geçmek. Bunu başaracağıma inanıyorum. Rio Olimpiyatları zevkli ve güzel geçecek. Oradaki amacım da sıralamada daha da yükselmek olacak.”

200, 400, 800 ve 1500 metrelerde Türkiye rekortmeni Nezir, Türkiye’de yüzme sporunun 2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra büyük ilerleme kaydettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Federasyon başkanımız Ahmet Bozdoğan, milli takımlar menajerimiz Erdem Sezer ve federasyondaki herkes, sporcular ve kulüpler için ellerinden geleni yapıyor. Yüzme tarihimize bakıldığında zirvede olduğumuz açıkça gözleniyor. Birçok güzel dereceler geliyor. Başarıların devam edeceğine inanıyorum.”

Kaynak: Eurosport Türkiye, AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*