“TEDAVİYİ KOŞUDA BULAN”: GEDİMİNAS GRİNİUS

Dünya’nın en önemli ultra maratonlarındaki başarılarıyla tanınan Litvanyalı Gediminas Grinius, 2017 Salomon Cappadocia Ultra Trail kaydını yaptırmak için Kapadokya’ya geldi. Böylece Ultra-Trail du Mont-Blanc yarışının ikincisi ve 2016 Ultra Trail World Tour’un şampiyonu Grinius ile konuşma fırsatı bulduk.

ic_5

Fotoğraf: Cemil Erdoğan

Spora judo, boks, tybo gibi dayanıklılık barındıran branşlarla başlayan Grinius harp akademisini bitirdikten sonra askeri pentatlona başladı. Pentatlonda 8 km koşuyordu. Bir yandan da askeri operasyonlara gitmeye devam eden Grinius’un hayatındaki değişim Irak’ta oldu. Irak’taki askeri operasyonda travma sonrası stres bozukluğuna (PTSD) yakalandı. Bu hastalığın üstesinden gelmek için koşmaya başladı. Tedavi için başladığı koşu hayatına ultra mesafelerinde arazi koşularıyla devam etti ve oldukça başarılı bir isim haline geldi.

Hâlâ NATO için çalışan bir asker olan Grinius, koşuyu profesyonel olarak değil, hobi olarak yaptığını söylüyor. Aynı zamanda Trail Running Factory adını verdikleri projede arkadaşlarıyla birlikte koşuyor ve eğitmenlik yapıyor. Asker, baba, eş, koşucu ve eğitmen olan Grinius, “bazen 24 saat yetmiyor” diye tanımladığı hayatını bizimle paylaştı.

ic_2

Fotoğraf: Cemil Erdoğan

Tedavi için başladığın koşuyla oldukça başarılı oldun. Başarının sırrı nedir?
Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle arazi koşularını çok seviyorum. Hatta tutkuyla bağlıyım diyebilirim. Bir şeye böylesine bağlı olduğunda tüm şeyler onun ardından gidiyor. Ve başarılı bir koşucu olmak için sadece fiziksel çalışmalar yetmiyor, buna bir şeyler de eklemek lazım. Ultra mesafesindeki koşularda mantalite fiziksel çalışmalar kadar önemlidir. Kendinizle barışık olmanız gerekiyor.

“Kötü zamanlarda bedenin değil, zihnin seni durdurur.”

Özel söyleşi Ocak-Şubat sayısında…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*