TÜRK PEDALININ ŞAMPİYONU AHMET ÖRKEN

On iki yıllık spor kariyerine sayısız başarı ve Avrupa şampiyonluğu sığdıran Konya Torku Şeker Spor Kulübü’nün güçlü ismi Ahmet Örken ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

IMG-20161215-WA0002

Bisikletle maceran nasıl başladı ve devam etti?

Tamamen tesadüf eseri diyebilirim. On dört yaşımdaydım, ağabeyimle yürüyüş yaparken bir arkadaşı ile karşılaştık. Bir süre sohbet ettik. Konuşma sonunda kendisi bisiklet sporuyla ilgilendiğini ve boyumun, kilomun bu spor için çok uygun olduğunu dile getirdi. Benim çok başarılı olabileceğimi, kesinlikle başlamamı önerdi. Ağabeyim de hemfikir oldu ve beni başlamam konusunda motive etti. O an aklıma gelen ilk şey bu sayede bir bisiklet sahibi olabileceğimdi.
Ertesi gün antrenmanların yapıldığı stadyuma gittim ve Çatalhöyük Çumra Belediye Spor antrenörü ile tanıştım. Bana bir bisiklet verdi ve hemen kullanmayı öğretti. O anki sevincimi unutamam. Daha sonra antrenmanlarına katılmaya başladım ve çok hızlı geliştim.

20160916_232049

Öyle bir noktaya gelmiştim ki 2008 yılında ülke çapındaki yarışlarda on iki madalya kazandım. Bu başarı beni 2009 yılında Konya Torku Şekerspor’a taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle İsviçre’de pist bisikletçiliği eğitimi aldım ve velodrom yarışlarına katıldım. Bir senelik eğitimi tamamladıktan sonra İspanya’da altı ay yol bisikleti eğitimlerine katıldım. Bu çalışmalar bana 2011 yılında, Türk bisiklet tarihinde bir ilk olan ‘Gençler Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandırdı.

Söyleşinin devamı ve daha fazlası Ocak-Şubat sayımızda…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*