BOĞAZDA YÜZME HAYALİNE DOĞRU…

29. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 23 Temmuz 2017’de yapılacak. Başvurular 4 Ocak 2017 tarihinde başlıyor.

Yazı: Taha Engin

27. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Kanlıca İskelesi'nden verilen startla başladı. (Ahmet Bolat - Anadolu Ajansı)

27. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Kanlıca İskelesi (Ahmet Bolat – Anadolu Ajansı)

“Boğaz’ı yüzerek geçmek” hemen herkesin diline yapışmış bir cümle. Birçok kişi Boğaz’ı yüzerek geçmek istiyor. Peki, Boğaz Yarışı’na katılmak nasıl bir şey? Ne şekilde katılmak mümkün? Nasıl yüzülüyor?” Sorularının yanıtı niteliğinde bir kılavuz hazırladım.
Yazdıklarımın resmi niteliği olmamakla beraber organizasyon komitesi her sene kurallarında birtakım değişiklikler yapmaktadır. Amacım, bir yüzme antrenörü olarak size gitmek istediğiniz yolu anlatmak… Tüm resmi ve güncel bilgileri Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin web sitesinde (http://bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr) bulabilirsiniz. Kayıtlar, her yıl ocak ayının ilk haftasında açılıyor ve birkaç ay açık kalıyor.

1. Online kayıt
Belirli bir yüzücü kontenjanı olduğundan son kayıt günü beklenmeden kayıtlar kapanabiliyor. O yüzden kayıtlar açılır açılmaz işleminizi tamamlamanızı tavsiye ederim. Online kaydınız TMOK’un web sitesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Burada sizden kimlik bilgileriniz ve online ödeme için kredi kartı bilgileriniz gerekli. Yarışın kayıt ücreti 2016 yılı için 100 TL idi. Tahsil edilen bu para yarışa alınmasanız bile size kesinlikle geri ödenmiyor.

2. Gerekli belgelerin postalanması
Online kayıt olduktan sonra gerekli belgeler listesinde belirtilen tüm belgeleri TMOK’a postayla gönderiyorsunuz. Yine son gönderim gününü geçirmemek gerekli. Postadaki gecikmeleri mazeret olarak sunamadığınızı belirtmemde fayda var. Gerekli belgeleri web sitesinden bulabilirsiniz.

3. Seçme aşaması
Yukarıdaki kayıt aşamalarını geçtikten sonra artık yüzme yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmekte. Bu yüzden belirli tarihlerde İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yapılan seçmelere katılmanız gerekmektedir. Seçmelerde 800 m. yüzme sürenize bakılmaktadır.
Güncel vizeli bir yüzme lisansınız varsa ve seçmelere katılmak istemiyorsanız akredite olmuş yarışmalarda 800 m. serbest yarış derecenizi gösteren yarış sonuç evrakını, gerekli evraklarla birlikte önceden postalamanız gerekmektedir. Akredite yarışlar yine web sitesinde belirtiliyor.
Bir önceki yıl Boğaz Yarışı’nda yaş grubunuza göre koyulan barajın altında yüzdüyseniz seçmeye girmenize gerek yok. Fakat barajı aşamadıysanız ilk kez katılan yüzücülerin geçtiği yollardan geçiyorsunuz. Yani ya seçmelere gireceksiniz ya da akredite olmuş bir yarışmada 800 metre yüzeceksiniz.

Seçmelere katılacaklara tavsiyelerim
– Sabah erken gidip erkenden sıra numaranızı alın. Saatler ilerledikçe kalabalık oluyor.
– Kulvarlarda yüzme seviyenize uygun birileri ile yüzmeye gayret edin, mümkünse takım arkadaşlarınızla birlikte gidin.
– Serbest tekniğin, adı üzerinde olduğu gibi serbestsiniz anlamı taşır. Mutlaka duvara dokunarak dönüş yapın, kulvara ya da dibe dokunmayın, başka bir yüzücüye dokunmayın, bunun dışında istediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Ama unutmayın en hızlı yüzüşünüzü yapmanız gerekli.
– Daha evvel 800 metreyi nasıl yüzdüyseniz aynı şekilde yüzün. Yenilikler denemeyin.
– Mümkünse derecenizi mutlaka hakeme sorun.

800 metre yüzmek
Gerek seçmelerde gerek yarışmalarda en iyi sürede yüzen yüzücüler yarışmacı olabiliyor. Bu konuda hangi yaş grubundan kaç kişi alınacağına dair sabit bir kriter yok. Bu kriterleri organizasyondaki görevliler belirleyip, dağılımı yapıyor. Tek bildiğimiz ve elimizde olan bilgi, elinizden gelenin en iyi derecesini yüzmeniz gerektiği.
Bu konuda bir yüzme takımı veya yüzme antrenörü ile hedefe yönelik çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü yüzme seviyenizi ‘havuza atlayıp yüzebildiğim kadar yüzeyim’ mantığı ile geliştirmezsiniz. Bu konuda işin ehli kişiler size yardımcı olacaktır. Benimle hazırlanmak isterseniz, her zaman ulaşabilirsiniz.

4. Kesinleşmiş yüzücü listesinin açıklanması
Tüm bu aşamalar geçildikten sonra yüzücü listeleri yine TMOK’un web sitesinde yayımlanacak.
Burada belirtmek isterim ki yüzücü listesinde adınız varsa ve yarışmaya doktor raporu ile geçerli bir mazeretiniz yoksa bir sonraki yıl yarışmaya katılamıyor olacaksınız.
Adınız bu listede yoksa bir sonraki sene için hazırlıklara hemen başlamanız gerekmektedir. Benim spor felsefeme göre, yüzme sporu sanılanın aksine nankör bir spor değildir. Adaletlidir. Her zaman çalıştığınızın karşılığını size verecektir. İşiniz kolay olmayabilir ama kesinlikle imkânsız değil.

5. Yarışmadan önce
Yarışmadan önce Ortaköy’deki Kuruçeşme Parkı yarış için hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak yarış için cuma gününden itibaren parkı hazırlamaya başlıyorlar. Bir gün önce gidip yarışma akreditasyonunu yapmakta fayda var. Akreditasyonda çip ve bone verilecek. Bunları yarışa gelirken mutlaka yanınızda getirmeniz gerekli. Yoksa yarışı yüzseniz dahi derecenizi ve sıralamanızı göremiyorsunuz. Bunun dışında hediye çanta ve içinde bir sürü sponsorların hediyeleri olacak.
Parkurun tanıtımı yapılan tekne turları düzenleniyor. Özellikle ilk kez yüzeceklere mutlaka bu tura katılmasını tavsiye ederim. Çünkü Boğaz’da yüzmek normal denizde yüzmenin dışında bir de akıntı ile yüzme anlamına geliyor. Hangi noktalarda nasıl akıntılarla karşılaşılacak, bunu görerek öğrenmenizde fayda var.

6. Yarışma günü hazırlıklar
Yarışmanın ana merkezi Kuruçeşme Parkı. Dolayısıyla yarışma sabahı Kuruçeşme Parkı’na geliyorsunuz. Buradan gemilere binip bizi Kanlıca İskelesi’ne götürüyorlar ve yarış oradan start alıyor.
Yarışma startı saat 9:00’da veriliyor. Fakat gemiler saat 08:00’de Kuruçeşme’den hareket ediyor. Bu nedenle saat 07.00 sularında Kuruçeşme Parkı’nda olmak iyi olabilir. Araba ile geliyorsanız hemen yakındaki otoparkları kullanabilirsiniz. Ama çıkışta Ortaköy trafiğine ek olarak yarış çıkışı yoğunluk da eklenince ortaya bir trafik sıkışıklığı çıkabiliyor. O yüzden sahil hattına araba ile girmemek mantıklı olabilir. Yine de tercih sizin.
Yarışma alanında sporcuların alanı özel olarak ayrılmış durumda. Bu alana sporcular haricinde giriş yapılmıyor. Yani destek olmaya gelen yakınlarımız yine parkın içinde onlar için ayrılmış alanda vakit geçiriyor.
Sporcu alanında portatif tuvaletler var. Fakat bu organizasyonun klasmanının biraz altında olduğunu söylemeliyim. Umarım bu konuyu düzeltirler. Tuvaletlerde sıra olabiliyor. Temizlik yeterli olmayabiliyor. O yüzden evde tüm ihtiyacı karşılamış olarak alana gelmek en mantıklısı.
Daha sonra yarışma için hazırlıklar yapılıyor ve eşyalar size verilen akreditasyon kartı ile birlikte emanete teslim ediliyor. Emanete hemen hemen herkes aynı çanta ile geldiği için mutlaka akreditasyon kartınıza adınızı, soyadınızı, telefonunuzu yazmanızı tavsiye ediyorum. Yarışma sonrası emanetten çantanızı almak için uzun sıralar beklemeniz gerebiliyor. Bu yüzden alanda yakınınız varsa ona bırakmak en mantıklısı.

Yarışmada saat, kronometre, GPS kullanmanın yasak olduğunu hatırlatmam gerek. Yarış öncesi Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) kuralları geçerli. İstediğiniz yüzücü mayosu ile katılabilirsiniz. Fakat şort, mayo, wetsuit yarışmada kullanılmıyor. Yüzücü gözlüğü seçiminizde, güneş ışığından kötü etkilenmemek için aynalı ve koyu camlı gözlükleri kullanmanızı tavsiye ederim. Pahalı değil, rahat gözlüklerle yüzmelisiniz. Mümkünse önceden antrenmanda denediğiniz bir gözlük olsun. Yarışma boyunca sıkmasın ve rahatsızlık vermesin.
Yarışma öncesi birçok yüzücünün vazelinlendiğini göreceksiniz. Açık su yarışmalarında gerek vücut ısısını korumak, gerek sürtünmeyi azaltmak, gerekse tahrişi önlemek için vazelin kullanılıyor. İsteyen sürebilir elbette ama su çekişi yapacağınız alanlara yani el, ayak ve kollara temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Genellikle yüzücüler vazelini plastik eldiven yardımı ile sürer.
Artık tekneye bindiniz ve Kanlıca’ya yolculuğunuz başladı. Bundan sonra son defa parkura bakmalı, çevrenizde aynı size benzeyen insanlarla karşılaşmayı, sohbet etmeyi, hafif rüzgârı, kalbinizin çarpıntılarını ve daha evvel 10 defa yüzmüş olsanız da içinizdeki o ilk günkü heyecanı hissedin. En keyifli anlardan birinin bu tekne yolcuğu olduğunu düşünüyorum.

Yarışma startı
Tekne Kanlıca İskelesi’ne yaklaştı. Karada bir sürü seyirci bizi izliyor. Destek oluyorlar. Güzel görüntüler ve hisler yaşatıyor insana. Saat 09.00 olduğunda siren sesi ile yarışma başlıyor. Suya kimin önce atladığının bir önemi yok. Çünkü ayak bileğinize bağladığınız çiple start çizgisinden geçiş noktasıyla finiş çizgisinden geçen zamanda yarışınızın süresi ortaya çıkıyor. Bu yüzden ön sıralarda yarışa başlamak zorunda değilsiniz. Ama dereceye girme şansı bulunan yüzücülerin ön sıralarda yarışmaya başlaması, yolda karşılarına çıkacak daha yavaş yüzücülere takılmasını ve zaman kaybetmesini engelleyecektir.
Yarışma startında birçok yüzücü balıklama, birçok yüzücü de çivileme atlamaktadır. Suyun derinliği ve yapısı benim katıldığım tüm yarışmalarda balıklama atlamaya uygundu. Bu tercih edilebilir. Ama çivileme atlayan kişilerde atladıktan sonra mecburiyetten bir süre yerlerinde kaldıklarından dolayı üzerlerine başka bir yüzücünün atlama riski bulunmaktadır. Suya atlarken atlayacağınız noktanın boş olmasına dikkat edebilirsiniz. Yarışa ilk kez katılan veya yeteri tecrübesi olmayan yüzücülere tavsiyem biraz bekleyip, alan tenhalaşınca yarışa başlamaları… Çünkü çip sistemi ile herkesin bireysel zamanı ölçüldüğü için yarışa geç başlamış olmayacaksınız.

Su sıcaklığı ve yapısı
Suya ilk atladığınızda tadı hafif tuzlu gelecektir. Boğaz’ın suyu Ege ve Akdeniz kadar tuzlu olmuyor. Su sıcaklığı da pek soğuk değil, yarışma tarihlerinde ortalama 25 derece oluyor. Karadeniz’den Marmara’ya doğru deniz yüzeyine yakın bir akıntı olduğu için bazen suyun hafifçe soğuduğunu hissedeceksiniz. Suyun dibi ise karanlık, hiçbir şey gözükmüyor.
Yarışma rotası
Boğaz Yarışı diğer açık su yarışmalarından farklıdır. Çünkü iki tarafı da kara parçası ile çevrilidir. Bu nedenle bir akarsuda yüzdüğünüz hissiyatı verebilir. Her yüzücünün farklı bir rota uygulaması olsa bile, genel olarak start çizgisinden geçer geçmez FSM Köprüsü’nün en ortasına yüzülür. Sonra bu orta mesafe korunmaya çalışılır. Boğaz’ın kıvrıldığı noktalarda ters akıntılarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir akıntıya girdiğinizde rotanızı sağa veya sola doğru çevirmek faydalı olabilir. Galatasaray Adası bölgesinde ve yarışma finişine yaklaştıkça yoğun akıntı ile karşılaşacaksınız. Bu tarz durumlarda akıntıdan çıkmak için uğraşmalısınız.
Genellikle Karadeniz’den Marmara’ya doğru esen karayel rüzgârı, yüzücülere olumlu katkı sağlamakta olup, yarış günü ve saatinde rüzgârın yön değiştirmesi ise olumsuz etkileyebilir.
Galatasaray Adası’nı geçtikten sonra kıyıya yaklaşarak, finişe doğru yüzmeye başlamak iyi olabilir. Bu esnada birkaç büyük balonun tam finiş çizgisinde yükseldiğini göreceksiniz.

Finiş çizgisi
Finiş’te iskeleden merdivenlerle yukarı çıkıyorsunuz ve çizgiden geçince yarışma sona ermiş oluyor. Çipinizi çıkarıyorsunuz, havlu veriyorlar ve su, meyve suyu gibi ikramlar oluyor. Bu bölgede hakemler, görevliler ve seyirciler sizi karşılıyor.

Yarışma sonrası
Emanete verdiğiniz eşyalar varsa onları bir an evvel almanızı tavsiye ederim. Çünkü yığılma ve sıra olabiliyor. Aynı şekilde yarışma derecenizi görebileceğiniz ‘Kıtalararası Yüzücü’ olduğunuzu yazan bir katılım sertifikanızı alacaksınız. Ekranlarda derecenizi görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*