ÜNİVERSİTEDE DOĞAYA KARIŞMAK

Üniversite dönemi bir başka oluyor. Hele bu döneme doğa sporları eklenince! Türkiye’deki üniversitelerin doğa sporları kulüplerinin düzenlediği etkinlikleri, amaçlarını ve hedeflerini öğrendik. Üstelik çoğu kulübün etkinlikleri kendi okullarının öğrencisi olmayanlara da açık!

1-İstanbul Bilgi Üniversitesi Kürek Kulübü (BİLGİ Kürek)

1-bilgi kürek

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kürek Kulübü santralistanbul Vira Kayıkhane’de aktif bir şekilde çalışmalarını sürdüren bir üniversite kulübü. Amaçlarını kürek sporunu okullarında yaygınlaştırmak, sevdirmek ve katıldıkları yarışlarda okullarını en iyi şekilde temsil ederek, gurur verici sonuçlara ulaşmak olarak tanımlıyorlar. Okullarının Haliç’e kıyısı olması sebebiyle antrenmanlarını okulda, ders aralarında hatta bazen dersler başlamadan erken saatte yapabiliyorlar. Antrenman yaparken eğlenmeyi ihmal etmeyen kulüp, kendilerini “aile” olarak adlandırmayı tercih ediyor.
2-Sabancı Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü (SUDOSK)

2-sabancı doğa sporları

Doğum tarihi Sabancı Üniversitesi’yle aynı olan kulüp, dağcılık alanıyla başlayıp daha sonra kitleyi büyütmek için doğa sporları olarak revize edilmiş. Şu anki etkinlikleri kampçılık, trekking, bisiklet, tırmanış, oryantiring, dragonboat ve koşu gibi birçok doğa sporunu kapsıyor. Amaçları, doğanın daha çok tatlı, biraz da sert tarafını keşfederek, bunu sporla birleştirmek. Eğitmenleri ile birlikte her hafta kulüp olarak toplanıp, teknik bilgiler ve diğer konular hakkında eğitimler düzenleniyor. Kampüslerinin spor salonunda tırmanma duvarı mevcut ve bazı eğitimler burada veriliyor. Eğitimlerden öğrendikleri bu bilgileri ise kamplarda uyguluyorlar.

3-Sabancı Üniversitesi Yelken Kulübü (SUSAIL)

3-sabancı yelken

Susail, 2001 yılında sadece yelken yapan insanların katıldığı bir kulüp olarak kuruldu. 2006 yılını yeni bir kuruluş olarak adlandıran kulüp; o seneden sonra hiç yelken yapmamış insanlara denizi ve yelkeni sevdirerek ve bu alanda eğitimler vermeyi vizyon ediniyorlar. Böylelikle 2006 yılından beri, insanlara başlangıç ve ileri seviye yelken, yatçılık ve yarışçılık eğitimleri veriyorlar. Bugüne kadar 800’ün üzerinde öğrenciyi geziye çıkarıp, 1600’ün üzerinde öğrenciye de eğitim verdiler. Bir senede iki dönem boyunca devam eden eğitimler Kalamış Marina’da gerçekleştiriliyor. Gezilere çıkmadan önceki eğitimler ise güvenlik amacıyla zorunlu olarak belirlenmiş. Eğitimlerin dışında seminerler ve yelken temalı film geceleri düzenliyorlar. Daha önce “Siz hiç dünyayı dolaştınız mı?” adlı seminerde, dünyayı dolaşan yelkencileri okullarına davet edip, onların deneyimlerine ortak oldular. Bu sene de olimpik sporcuları okullarına davet etmek gibi planları var. Sabancı Üniversitesi’nin desteği dışında, okullarındaki Fashane adlı kafe de, kulübü iki seneden beri sponsor olarak destekliyor. Yelken dışında, mezunları ve üyeleri kaynaştıracak fasıllar düzenliyorlar.

4-Koç Ünivesitesi Dağcılık Kulübü (KUDAK)

4-koç dağcılık

2000 yılında küçük bir kulüp olarak kurulan KUDAK, 2011 yılı ve sonrasında üye sayısını attırarak faaliyetlerini hızlandırdı. 2008’e kadar küçük kamplar ve dağ etkinlikleri düzenleyen kulüp, 2011 yılından beri okulun en aktif kulüpleri arasında yer alıyor. Kulübün ana hedef kitlesi, dağcılığa gönül vermiş ve doğayla ve doğa sporlarıyla iç içe yaşayan çiçeği burnunda dağcılardan oluşuyor. 2011 yılından beri başta Sultan Dağları Kırtaş Zirvesi ilk kış çıkışı, Ağrı Dağı, Erciyes Şeytan rotası, Giden Gelmez Dağları Akdağ Zirvesi 2016 yılı ilk kış çıkışı, Kazbek Dağı (Gürcistan) gibi önemli birçok faaliyete imza attılar. Ayrıca Aladağlar, Bolkar Dağları, Kızlar Zirvesi, Hasan Dağı ve Ilgız Dağları gibi bölgelerde de faaliyet düzenlediler. Büyük dağ faaliyetlerinin yanı sıra Olimpos, Ballıkayalar, Menekşe Yaylası gibi kampçılığın öğretildiği birçok faaliyet gerçekleştirerek, okul içinde doğa sporlarının sevilmesine katkıda bulunuyorlar.

5-Ortadoğu Teknik üniversitesi Denizcilik ve Yelken Topluluğu

5-odtü yelken

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Denizcili ve Yelken Topluluğu, 2012 yılının Eylül ayında üniversiteli öğrencilere deniz sevgisini aşılamak ve denizcilik kültürünü öğretmek amacıyla kuruldu ve bu hedefle çalışmalarına devam ediyor.
Eğitimleri teorik ve pratik olarak ayrılıyor. Teorik eğitimler daha önceden yelken sporu ile uğraşmış veya toplulukta bir, iki yıldır üye olup, eğitimci düzeyine gelen üyeler tarafından veriliyor. Pratik eğitimler ise topluluğun kurulduğu günden beri destek olan yelken kulüplerinde veriliyor. Center-board eğitimlerini ise Çanakkale İÇDAŞ Yelken Kulübü’nde yılda iki, üç sefer olmak üzere sürdürüyorlar. Yatçılık eğitimleri için anlaştıkları kulüpler de var.

6-Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü (YTÜDAK)

6-ytüdak

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin dağcılık merakı 1970 yıllarında başlıyor. 1980’de Yıldız Üniversitesi Dağcılık Şubesi (YÜDAŞ) olarak kurulan kulüp, 1994’te YTÜDAK olarak bugünkü adını aldı. Dağcılık eğitimi veren kulübün amacı; dağcılığa başlamak isteyenlere iyi bir teorik ve pratik eğitim sağlamak, bu yola baş koymuş dağcıları aynı çatı altında toplamak ve dağcılık sporunu ilerletmek. İki sene süren sistemli ve disiplinli bir eğitim programları var. Bu eğitimleri, başta üye ve eğitmenleri olmak üzere alanlarında başarılı tırmanışçılardan alıyorlar. Her yıl dört yüzden fazla üye alan kulübe üye olmak için Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi olma şartı koymamaları dikkat çekiyor. Kulübe her yaştan insan katılabiliyor.
7-Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (HÜDDOSK)

7-hudosk

HÜDDOSK, 1976 yılında birkaç dağ ve doğa sporları gönüllüsü öğrencinin girişimiyle ortaya çıktı ve 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi bünyesinde resmi olarak kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana Türkiye’de dağcılığın ilerlemesinde önemli bir rol oynadı. Hem kendi bünyesinde hem Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun bünyesinde yeni tırmanıcılar yetiştirerek, diğer üniversite topluluklarının gelişimine doğrudan ve dolaylı olarak da katkıda bulundu.
8-İstanbul Teknik Üniversitesi Kış Sporları Kulübü (İTÜKIŞ*)

8-itükış

İTÜKIŞ*, İstanbul Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’ne bağlı kayak ve snowboard takımı ve öğrenci topluluğudur. 1998 yılında kurulan İTÜKIŞ*, 2002 yılında bünyesine snowboardu da katarak bugünkü adını aldı. 18 yıldan beri hem ulusal hem uluslararası birçok turnuvada bir sürü kupa kazandı.

9-İstanbul Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü (İTÜDAK)

9-İTÜ DAK
Resmi olarak 1996 yılında kurulan kulübün tarihi daha eskilere uzanıyor. 1985 yılında Ağrı Dağı’nda geçirilen bir kaza sonucu üniversite tarafından kulüp kapatılmış ve 11 yıl boyunca kapalı kalmış. Bu sürecin sonunda öncelikle topluluk olarak faaliyetlere başlanmış, ardından 1996 yılından bugüne kulüp olarak faaliyet gösterilmiş.

Bu tanıtım yazısını hazırlamamızda yardımcı olan tüm kulüplere teşekkür eder, okulda ve doğada başarılar dileriz!

Kulüplerin tanıtımları Ocak-Şubat sayısında…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*