HER 10 SPORCUDAN 3’Ü KADIN!

Kadınların eşitlik mücadelesi yüzyıllardır sürüyor. Bu mücadelenin en önemli alanlarından biri de spor.

Yazı Şirin Mine Kılıç

 


8 Mart 1857’de, ABD’nin New York kentinde, 40 bin kadın dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışmak için greve başlar. Polis kadın işçilere saldırır, onları fabrikaya kilitler, yangın çıkar ve 129 kadın ölür. Bu olaydan 53 yıl sonra Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Klara Zetkin 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerir. 1977’de ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan eder.
Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkmasına neden olan “vahim” olayın üzerinden 160 yıl geçti. Kadınların eşitlik mücadelesi ise yüzyıllardır sürüyor. Bu mücadelenin en önemli alanlarından biri de spor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2016 verilerine göre, Türkiye’de “lisanslı” sporcu sayısı 3,8 milyon kişi (futbol hariç). Bu rakamlar içinde kadınların durumuna baktığımızda durum “eşitlik”ten oldukça uzak. 3,8 milyon lisanslı sporcunun yalnızca yüzde 32’si kadın.
Bu durumun en önemli nedeni toplumsal cinsiyet rolleri ve erkek egemen sistem elbette. Kadınları “insan” olarak dahi erkeklerle eşit görmeyen bu sistem, “fırsat eşitliği” açısından yaratılan uçurumu kapatmamak için de direniyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun!

Şirin Mine Kılıç’ın yazısı ve çok daha fazlası Mart-Nisan sayımızda…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*