ÇAMURLU REKABET

Yedi senedir düzenlenen ve en sevilen yarışlardan biri olan Geyik Koşuları, bu sene yeni sponsoru Adidas tarafından 1000’in üzerinde sporcunun katılımı ile gerçekleştirildi. Outdoor Fitness Türkiye olarak, yılın ilk Geyik Koşusu’nun 4K parkurunu keyfine vararak tamamladık. Yazı Ayla Karahasan

Outdoor Fitness Türkiye ekibinden ben, takım arkadaşlarım Kübra Dalman ve Eda Özpak ile sabahın ilk ışıklarında kendimizi Belgrad Ormanı’nın yeşil ve bol çamurlu patikalarında bulduk. Güneş etkinlik boyınca parıldadı ve yarış için harika bir gündü. Atmosfer, birçok sporcu ve Bambi etabını koşacak minik sporcular ile neşelenmişti.

Ekip olarak ilk iş 4k’lık parkuru koşmadan önce enerjimizi toplamak oldu tabii. Takım olarak boğazımıza düşkünüz, Kurabiye Macera Yarışı yazımı okuyanlar bilir, manzara bulduk mu sıcak kahvemizi içeriz…

Yaklaşık olarak beş aydır düzenli koşmama rağmen benim için de bir ilk oluyordu bugün. Çünkü katıldığım ilk orman yarışıydı. Yolun önemini, yarış sonu çamurlarla kaplanan ayakkabılarım ve yokuşlardan inerken düşmemek için verdiğim çabadan dolayı bir kez daha anladım.

İlk etapta 28k ve 14k yarışacak sporcuların startı verildi. Son ısınmanın ardından kendilerini zorlu ve bol eğimli (gerçekten yarışırken gördük ki, çoğu zaman tepeleri yürümek zorunda kaldık) parkura doğru uğurladık.

Kadınların katılımı oldukça fazlaydı.

En büyük ilgiyi kadın koşuculardan gören 4K parkuruna yüzde 53 oranında kadın koşucu katıldı. Bir yandan Lag Abdelaziz 1:04:19 süresi ile 14K erkekler rekorunu kırarken, Murat Güneş de 16:45 ile 4k parkurunu erkekler arasında rekor sürede tamamladı. Günün üçüncü rekoru ise 4K parkurundan genç kadın milli sporcumuz Silan Ayyıldız’dan 19:47 süresi ile geldi.

Bambiler de aramızdaydı

12 yaş altındaki çocuklara sporu sevdirmeyi ve doğayı tanıtmayı amaçlayan Bambi Koşuları da kategorilerden bir tanesiydi. Etkinlik miniklerden de büyük ilgi gördü. Yaklaşık 130 minik, koşularına başlamak için ısınma hareketlerini yaptılar. Heyecanları yüzlerinden okunan sevimli minikler bir yana, çalan müzikler de ortamı eğlendirdi.

Bu yokuş da parkura dahil mi?

Adidas Runners İstanbul “Sıkı koş sıkı eğlen” diyerek koçlarıyla bize ısındırma hareketlerini yaptırdıktan sonra start çizgisinde yerimizi aldık. Daha önce hep düz zeminde koşmuş biri olarak, yarışın başlama anından itibaren artan eğim beni epey zorladı. Bazen “Hayır bu yokuş parkura dahil değildir herhalde” diye düşündüğüm de oldu. Ara ara yürüyerek, bazen de aşağıya eğim buldukça hızımı arttırmaya çalıştığım yarışta, insanların birbirlerini “Yapabilirsin, devam et!“diyerek desteklediğini görmek ve onlardan biri olmak son derece keyifliydi.

Bitiş çizgisi göründü

4k da olsa bitiş çizgisini geçip, tabii ki havalı pozlarımızı da verdikten sonra boynumuza hatıra madalyamızı taktık. İlk iş daha önce de söylediğim gibi boğazımıza düşkün bir ekip olarak karnımızı doyurmak oldu. Geyik Sofrası’na girerek Nesfit, Eker meyveli yoğurt, Portakal Bahçem ürünleri ve UNO ikramları ile özel Geyik çayının keyfini çıkardık.

Günü, yarışırken kaybettiğimiz enerjiyi geri depolayarak, tanıdık yüzlere selam vererek, dereceye girenleri tebrik ederek bitirdik. Bir sonraki Geyik Koşularında yer almak isteyenler için bu sene bir ilk olarak 8 Temmuz’da gece koşusu olacak. Senenin diğer koşuları ise 15 Ekim ve 10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Biz yine Outdoor Fitness Türkiye ekibi olarak parkurda yerimizi alacağız.

Sıradaki Geyik Koşularına kayıt olmak için: www.geyikkosulari.com

Geyik Koşuları hakkındaki yazımız ve fotoğraflar Outdoor Fitness Türkiye Mart-Nisan sayımızda…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*