DOĞAL YÜKSELİŞ…

İçinizde gizli bir uyuşturucu dolabının olduğunu biliyor muydunuz? Peki egzersiz yapmak bu dolabın kilidini açabilir mi? Sarah Stirling, koşu, bisiklet ve yüzme ile elde edebileceğiniz bu doğal yükselişleri en üst düzeye nasıl çıkartabileceğinizi Outdoor Fitness ile paylaştı.

“Hayaller alemine giriyormuşum gibi aniden güçlü ve dengede hissettim. Kırışıklıkları yüzümde hissedebiliyordum, gülümsüyordum. Bu, hiçbir şeye benzemeyen bir hazdı.” Arazi koşucusu Carlton Rowlands, Alpler’deki 120 km’lik TDS® yarışında finişe 20 km kala teknik çadırda koşmanın verdiği yükseliş hissinden bana bu şekilde bahsetti. Peki bu yükselişe ne sebep oluyor?

Bu duygu koşuculara özel bir his değildir: Koşucuların yükselişi aslında “akış kuramı” olarak bilinir. Bu genellikle şu ana çok bağlı olduğunuzda gerçekten yaşadığınızı hissettiğiniz zamanlar olur ve öfori (aşırı mutluluk hissi) noktasına kadar ulaşabilir. Sezgileriniz artar. Çözüm üretme yetileriniz harekete geçer. Zaman size küçük şakalar yapabilir: Çaba sarf etmeden uçmak ya da düşünmenizi kolaylaştırmak için yavaşlamak gibi. Ne yaparsanız yapın akış kuramındayken daha iyi yaparsınız.

Doğal Yükseliş Outdoor&Fitness Temmuz-Ağustos sayısında…

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*