YARIŞ ÖNCESİ BESLENME

Çoğu triatlet büyük bir yarıştan önce antrenmanlarını hafifletir, ancak yedikleri? Beslenme uzmanı Dan Martin, yarış öncesinde yemek yemeye dair açıklamalarda bulundu. Çeviri Kübra Dalman

Havuzda, bisiklet üzerinde veya koşarken zorlu zamanlar geçirdiniz ve artık sıradaki yarışa resmen hazırsınız. Hızınız gayet iyi, süreleriniz yeterli görünüyor ve kendinize güveniniz de yerinde. Endişe edecek ne var? Cevap: Duvara çarpmak.

Yetersiz glikojen depoları (depolanan karbonhidrat), dayanıklılık sporlarında bir atleti sınırlayan en yaygın nedendir. Bu problemin atletlerin yüzde 40’ı için geçerli olduğu tahmin ediliyor. Bir sporcunun düşük glikojen depolarının etkisini deneyimlediği an genellikle “duvara çarpmak” olarak tanımlanır. Karbonhidrat bulunmaması nedeniyle ani yorgunluk hissi ile de nitelendirilebilir. Bu, istenilen yoğunluğun devam ettirilememesine sebep olur ve toplam performansı veya hedef süreyi düşürür. Bunun çözümü ise doğru aktif beslenmedir.

Yarıştan önceki iki haftadan itibaren antrenmanlar yüzde 40-60 arasında azalmalıdır. Hiç kimse bu kurala tamamen uyamaz, fakat genel olarak antrenman sıklığınızı koruyarak yoğunluğu hafifletmeniz gerekir. Aynı şekilde, beslenmeniz de değişen antrenman programınızın taleplerine uyacak şekilde düzenlenmelidir. Yapacağınıza yönelik yakıt elde etmeniz gerekir.

Yarış öncesi beslenme ile ilgili her şey Outdoor&Fitness Temmuz-Ağustos sayısında…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*