ALADAĞLAR SKY TRAİL 2017 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI…

Türkiye’nin 3500 m üzerinde 3 zirve tırmanışıyla en yüksek irtifada gerçekleştirilen gökyüzü koşusu Aladağlar Sky Trail 12 Ağustos 2017 Cumartesi sabah 4:30’da üçüncü kez start alıyor. 

Demirkazık Dağı’nda gerçekleşen 45 km uzunluğundaki gökyüzü maratonu boyunca sporcular koşarak toplamda3500 m irtifa kazanacak. 2017 yılının yeni rotası Aladağlar Trail Jr yarışında ise sporcular 15 km boyunca 950 m tırmanacak. Dünya Atletizm Şampiyonasıyla birlikte Ağustos ayında zirve yapan koşu heyecanını tartan pistlerden dağların bakir patikalarına taşıyan Aladağlar Sky Trail mücadelesi uzun mesafe koşularının ülkemizde gelişmesi ve Aladağların spor turizm potansiyelinin öne çıkarılmasını hedefliyor.

Yüksek irtifa ve ultra maraton koşularında tecrübe sahibi sporcular arasından spor özgeçmişlerine göre 10 ülkeden 212 sporcunun katılma hakkı elde ettiği Türkiye’nin, Uluslararası Trail Koşuları Birliği (ITRA) sertifikalı ilk Sky koşusu Aladağlar Sky Trail görkemli doruklar ve buzul göller ile çevrili Demirkazık dağında zorlu bir parkurda gerçekleşecek.

Aladağlar Sky Trail 45K son iki yılın genel klasman lideri Davood Shirkhani (IRI) ile Kemal Kukul, Fırat Kara ve Oral Akköse yarışmanın genel klasman favorileri arasında yer alıyor. Ülkemizde pek çok ultra trail koşu zaferi bulunan Elena Polyakova (RUS) yanısıra, Sevil Toker, İsmet İnan, Aylin Savacı Armador ise kadınlar kategorisinde öne çıkan isimler arasında yer alıyor.

Niğde Valiliği ve Çamardı Kaymakamlığı’nın destek verdiği organizasyon Argeus ve Orta Doğu Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği (ORDOS) tarafından organize ediliyor.

Aladağlar Sky Trail Organizasyonunda Öne Çıkanlar:

  • 45 ve 15 km mesafede 10 ülkeden 212 sporcu yarışacak

  • 45 km uzunluğundaki Aladağlar Sky Trail koşusu, 1500 m yükseklikteki Demirkazık Köyü’nden başlayarak 3723 m yüksekliğindeki Emler zirvesinden geçtikten sonra toplam 3000 metre tırmanışın ardından yine aynı noktada son bulacak.

  • Organizasyona 10 ülkeden, 14’i yabancı, toplam 212 seçilmiş sporcu katılıyor.

  • ORDOS, ODTÜ DKSK, OCİT, UMKE, AFAD ve JAK gibi dağcılık, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin de yer aldığı 90 kişi parkurda görev alıyor.

  • Organizasyona destek veren kurumlar arasında Niğde Valiliği ve Çamardı Kaymakamlığı da yer alıyor.

  • Koşu boyunca sporcuların belirli noktalardan belirlenen zaman limitleri içerisinde geçerek 45km’yi en geç 12,5 saat ve 15km koşusunu ise 4 saat içinde bitirmeleri gerekiyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*