Spor Salonsuz Formda Kalmanın 5 Yolu

Bir spor salonuna yazılıp hayalinizdeki zindelik seviyesine ulaşmak aynı diyete başlanan pazartesileri gibi düşündüğünüz gibi ilerlemeyebilir. Eğer spor salonundaki makineler, antrenman türlerinin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, formda kalmanın spor salonu dışındaki 5 yolunu sizin için derledik.

Young woman stands on a wooden bridge with raised arms up on the nature background. Travel, Freedom, Lifestyle concept. Slovenia, Europe.

Çeviri ve Derleme Öykü Ertan

ARABA SÜRMEK YERİNE YÜRÜYÜN VEYA BİSİKLETE BİNİN

Her yere yürümek veya bisiklet sürmek sadece çevreci bir çözüm değil aynı zamanda formda kalmanın en kolay yolu. Her yere arabayla gitmenin daha kolay ve daha az zaman alıcı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat sadece evinizin yakınındaki durağa yürümek gibi küçük adımlarla başlayıp, zaman içerisinde sağlığınız, formunuz ve hayatınızdaki olumlu etkileri gördüğünüzde yürüyüş ve bisikleti diğer ulaşım araçlarına tercih edeceksiniz. Kendinize belli bir yere belli bir zamanda ulaşmak gibi hedefler koyarak kendinizi motive edebilirsiniz.

EĞLENCELİ BİR ANTRENMAN GRUBUNA KATILIN

Spor salonu size göre olmayabilir fakat farklı spor gruplarına katılmak sizi formda kalmaya itecektir. Spor yaparken eğlendiğinizde ne kadar efor sarf ettiğinizi, zorlandığınızı fark etmez ve nasıl göründüğünüze veya yaptığınız sporda hangi seviyeye geldiğinize takıntılı olmazsınız. İlerleyişinizi takip etmek için her zaman akıllı aletlerinizdeki fitness aplikasyonlarını takip edebilirsiniz. Sadece eğlenmekle kalmaz aynı zamanda sizinle benzer ilgi alanları olan insanlarla tanışıp, vakit geçirme şansını yakalarsınız. Bu gruplar koşu, doğa yürüyüşü, dağcılık, kaya tırmanışı, bisiklet, dans ve hatta halı saha bile yapıyor olabilir. Seçim size ait!

HULAHOP

Eğer çocuklarınız varsa bu tam size göre! Hulahop karın kaslarınızın sıkılaşmasına, kalçanızın incelmesine ve tonlanmasını sağlar. Bu egzersizi evde veya havalar müsait olduğunda dışarıda da yapabilirsiniz. Oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra, çoğu kişinin düşüncesinin aksine, hulahop forma girmek için oldukça işe yarayan bir yöntem.

AÇIK SUDA YÜZME

Yurt dışında ‘vahşi yüzme’ olarak da adlandırılan, açık suda yüzme aktivitesi hem formda kalmanız için hem de stresle baş etmeniz için müthiş bir aktivite. Tabi ki antrenmanlarınıza başlamadan, yerel güvenlik önlemlerini inceleyin ve su derecesinin daha soğuk olmasına kendinizi hazırlayın. İlk korkuyu atlatıp kendinizi bölgenizdeki göl, nehir veya denize attığınızda işin heyecanını, formunuza olan etkisini ve mental faydalarını deneyimleyeceksiniz. Bu deneyimi yaşadıktan sonra başka bir spor aramayacaksınız.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ EGZERSİZLER

Eğer spor salonunda spor yaparken kendinizi diğer kişilerle karşılaştırıyor ve (genellikle herkes kendi antrenmanına dalmış olsa da) başkalarının bakışları altında kaldığınızı hissediyorsanız evde kendi egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Yeni antrenman ve hareketleri denerken başkalarının yanında değil de evinizde olmak daha güvende hissederek özgüvenle egzersiz yapmanızı sağlayabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*