Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olacak 7 Ana Tutum

Fiziksel egzersiz sadece fiziksel gücünüzü değil mutluluğunuzu üst noktaya çıkararak, stres ve bitkinlikten kurtulmanız için gereken 7 ana tutumu da geliştirmeniz için en iyi yöntem. Bunlar hepimizin sahip olduğu karakter özellikleri fakat fiziksel egzersiz bu özellikleri güçlendirmeye yardımcı olmakta birebir!

Yazı Emma-Sue Prince Çeviri Öykü Ertan

UYUMLU OLMAK: HAYATA ‘EVET’ DEMEK ve DEĞİŞİMİ KUCAKLAMAK

Fiziksel açıdan baktığınızda bu madde güçlü ve esnek olmak, kuvvetli olduğunuz alanlardan kendinizi geliştirmenizdir. Ayaklarınız yere ne kadar sağlam basarsa, vücudunuz o denli esnekleşir ve yeni deneyimlere daha kolay uyum sağlar. Aynı mantık uyumlu olabilmek için de geçerlidir. Şartlara uyum gösterebilme kabiliyetini geliştirmenin en çabuk yolu güven alanınızın dışında kalabilmek; yeni şeyler denemek, kabiliyetinizin birazcık daha ötesine geçen görevleri üstlenebilmektir.

ELEŞTİREL DÜŞÜNMEK

Eleştirel düşünebilmek vereceğiniz kararlar ve yargılarınız hakkında fevri davranmanızın önüne geçecektir. Bu size karar verme ve problemlere çözüm getirme süreçlerinizde yardımcı olacak; yaratıcılığınıza ulaşabilmenizi sağlayacak. Eleştirel düşünceyi teşvik etmeniz bir yolu da koşu ve yürüyüş gibi aktivitelerle beyninize bol bol oksijen gitmesini sağlamak. Çoğu yaratıcı fikrin egzersiz yaptığınız sırada aklınıza geldiğini fark edeceksiniz.

EMPATİ KURMAK

İster kişisel ister profesyonel, ilişkilerinizde karşıdaki kişiye ilgi göstererek onları dinlemek anahtardır. Düzenli farkındalık egzersizleri daha sakin, anın içinde olmanızı ve tepkilerinizin kontrolünde olmanızı sağlayacak. Uzun yürüyüşler, nefes egzersizleri ve yoga farkındalık alıştırmaları için birebir. Bir de bu yürüyüşler de akıllı telefonunuzu evde bırakabiliyorsanız ne güzel!

BÜTÜNLÜK

Bu kabiliyet tamamen verdiğiniz sözleri tutmak, sorumluluklarınızın arkasında durmak ve özverili olmaktan ibaret. Ayrıca değerleriniz ve sizin için önemli olanlara sadık kalarak yaşamınızı sürdürmek bütünlük açısından önemlidir. Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olmak değerlerinizin arasında yer aldığından egzersiz yapıyor olabilirsiniz, fakat bunun dışında değerleriniz nelerdir? Dışarıda, doğada egzersiz yapmak zindeliğinizi arttırır ve hedeflerinize odaklanıp ulaşmanızda rol oynar. Fiziksel olarak doğada yaptığınız egzersiz aynı zamanda zihinsel bir çabadır. O zaman neden burada kazanılan kuvveti hayatınıza adapte etmeyesiniz?

İYİMSERLİK

Doğada, arazide ve dış mekanda kim antrenman yaparsa mutluluk ve iyimserlik seviyelerini de son noktaya taşımış olur. Egzersizin mutluluk hormonları olan endorfin ve seratonin oranını arttırdığını herkes bilir. Eğer çoktan düzenli olarak egzersiz yapma alışkanlığı edinmişseniz, memnuniyet, minnettarlık ve pozitif tecrübelerinizi hayatınıza yansıtmak gibi alışkanlıklar da edinebilirsiniz.

PROAKTİF OLMAK

İyimserlik proaktif olmak ve psikolojik direncinizle doğrudan ilişkilidir. Bu da demek oluyor ki bu üç özellikten birini geliştirmek diğerlerinin gelişmesine de önayak olacaktır. Proaktif olmak hedef ve amaçlarınızı belirlemenin yanında uyarı ve dürtülerinizle tepkiniz arasına boşluk koyabilmek; böylece hayatınızın, düşünce ve davranışlarınız gibi, kontrolünüz dahilinde olan alanlarına odaklanmaktır.

PSİKOLOJİK DİRENÇ

Psikolojik direncinizin yüksek olması sadece kendinizi toparlayabilmeniz değil, bakış açınızı dönüştürebilmeniz, tepkilerinizi değiştirebilmeniz ve gerçek bir kişisel gelişim, büyüme hissedebilmenizdir. Psikolojik dirence sahip insanlar zihinsel ve çoğu zaman da fiziksel olarak zindedirler. Bu zindeliğin sırrı kendine iyi bakmak ve bir destek ağına sahip olmakta gizlidir. Kendine bakmak, kendine sadece fiziksel değil aynı zihinsel, duygusal ve ruhani özveri göstermekten; en iyi halin olmak için ihtiyacın olan her şeyin erişilebilir olduğuna emin olmaktan geçer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*