Baş Ağrıları ve Koşu

Koşarken en son isteyeceğiniz şey ayaklarınız yerine kafanıza odaklanmak olacaktır. Dr. Yvette Brindle baş ağrılarıyla başa çıkmanın yolunu açıklıyor.

Çeviri – Derleyen Öykü Ertan

Özellikle sıklıkla oluyorlarsa baş ağrıları endişeye neden olur. Fakat çoğunlukla altında yatan nedenler çok ciddi değildir. Baş ağrılarının listelerce nedenleri vardır. Sizleri en yaygın olanları hakkında bilgilendireceğiz.

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI

Gerilim tipi ağrılar, baş ağrılarının en yaygın nedenlerindendir. Bu tip ağrılar başın iki tarafını çevreleyerek, genel hissedilen ağrılardır. Başın etrafında sıkı bir bant veya genel baskı olarak hissedilir. Ağır bir ağrı türü olmasa da birkaç saat sürebilir.

İsminden de anlaşılacağı gibi Gerilim Tipi baş ağrıları genellikle stresten kaynaklanır. Kötü duruş ve kasların sıkılaşmasından da kaynaklanabilir. Bu tür ağrılar koşu ile kötüleşmez, hatta koşmak ağrınızın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bu tür ağrılar ile baş ederken, ağrının kaynağına inmek doğru olacaktır. Yaşam tarzındaki değişiklikler; baskı yönetimi ve rahatlama çalışmaları ağrıların azalması ve yok olmasında önemli rol oynamaktadır. Koşmak, çoğu insan için iyi bir terapi yöntemidir; zihni rahatlatmasının yanı sıra sırtın üst kısmı ve boyundaki kasların rahatlamasını sağlayarak baskının rahatlamasına da yardımcı olur.

MİGREN

Migren genellikle kişiler tarafından yanlış tanımlanan bir ağrı türüdür; genellikle gerilim tipi baş ağrısıyla karıştırılır. Kabaca baktığımızda migrenin erkeklerde görülme oranı %6, kadınlarda ise %18 oranındadır. Genellikle ailede migren geçmişi gözlemlenir.

Baş ağrılarının ve tetikleyici etkenlerin saptanması ve takibi için baş ağrısı günlüğü tutulması oldukça faydalıdır. Gerilim tipi ağrılardan farklı olarak, migren genellikle başın bir noktasında yoğun olarak hissedilir. Çoğunlukla ağır ve sınırlayıcı etkileri olan ağrıların geçmesi için kişinin karanlık bir odada yatması gerekebilir. Migrene bağlı olarak bulantı, kusma ve ışığa karşı hassasiyet gibi semptomlar gözlenebilir. Bazı insanlar ağrının geleceğini ‘aura’ denilen görüşteki değişikliklerden fark edebilirler.

Egzersiz migreni tetikleyen bir faktör olarak görülse de yakın zamanda elde edilen bulgular, egzersizin atakların yakıştırılması ve engellemesinde rol oynayabileceğini gösteriyor. Egzersiz ağır ve hazırlıksız yapıldığında, özellikle vücuttaki şeker ve sıvı oranı düşükse tetikleyici olabilir. eğer egzersiz sizin için tetikleyici bir unsursa antrenmanlarınızı önceden planlayın, doğru beslendiğinize ve antrenman öncesi ısındığınıza emin olun. Tekrar hatırlatmalıyız ki ağrı günlüğü tutmak, özellikle migren ağrıları için, oldukça önemlidir. Bu şekilde tetikleyici faktörlerin anlaşılması kolaylaşacaktır.

KOŞU KAYNAKLI BAŞ AĞRILARI

Migrende olduğu gibi, koşu ve diğer egzersiz türleri genel baş ağrılarına neden olabilir. bu ağrılar genellikle egzersiz sonraki başlar, fakat egzersiz sırasında da gerçekleşebilir ve aslında nispeten daha yaygın ağrılardır. Ağrıların derecesi genellikle hafif veya orta olarak seyreder ve çoğunlukla ‘zonklama’ olarak tarif edilir. Migrenden farklı olarak, ağrılar bulantı ve kusma ile bağdaştırılmaz. Genellikle birkaç saat içerisinde azalsa da 48 saate kadar sürebilir.

Bu tür ağrıları ilk kez yaşıyorsanız, altında yatan medikal bir durum olmadığına emin olmak için doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. Çoğunlukla böyle bir neden yoktur, endişe uyandıracak bir şey değildir. Bu tür baş ağrıları kendiliğinden geçecektir. Ağrıların nedenleri tam olarak bilinmese de, egzersiz kaynaklı migren gibi vücuttaki sıvı ve tuz oranıyla ilgili olduğu düşünülmekte ve sıcak iklimlerde koşan koşucularda daha çok görülmektedir. Yüksek rakımlarda koşan koşucularda da yaygın görülüyor.

KOŞU KAYNAKLI BAŞ AĞRILARIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI:

 1. SIVI ALIN: Eğer mesafelerinizi uzatmayı düşünüyorsanız, sıvı ayarlamalarınızı önceden yapın. Genel geçer kural olarak, eğer idrarınız renksiz veya açık renkteyse (günün ilk idrarı dışında) yeterince su tüketiyorsunuz demektir. Eğer akşamüstü veya gece saatlerinde koşu planladıysanız yanınıza su şişesi aldığınıza emin olun.
 2. VÜCUDUNUZDAKİ ŞEKERİ DENGELEYİN: uzun antrenmanlardan önce yanınızda karbonhidrat ve protein bulundurduğunuza emin olun. Eğer işten sonra koşuya gidiyorsanız, akşamüstü sağlıklı atıştırmalıklardan tükettiğinize emin olun. Koşu sonrasında da tükenen şeker depolarınızı dolduracak besinler tüketin.
 3. ISINMA VE SOĞUMA: Yapmamız gerektiğini bilmemize rağmen kaçımız bu departmanda kısa yola kaçıyoruz?  Kas hassasiyetini ve sakatlanmaları önlemek çok önemli; özellikle de, baş ağrılarıyla yakından ilgili olan üst sırt ve boyun bölgesinde.
 4. AĞRIYI HAFİFLETECEK YÖNTEMLERE BAŞVURUN: size, vücudunuza ve sahip olduğunuz/olabileceğiniz herhangi bir duruma uyumlu bir şekilde ağrınızı dindirecek ağrı kesicilere doktorunuza danışarak başvurabilirsiniz.

–kutu–

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIZ?

Ne mutlu ki çoğu baş ağrılarında endişe edecek bir şey yoktur. Doktorumuza ne zaman danışmamız gerektiğini anlamak her zaman kolay olmaz. Eğer bu semptomlardan bir tanesiyle karşılaşırsanız doktorunuza danışmanızı öneririz.

 • 50 yaşın üstündeyseniz ve yeni bir baş ağrısıyla karşılaşırsanız.
 • Ağrılarınızın şiddeti artıyorsa
 • Baş ağrılarınız sizi uykudan uyandırıyorsa
 • Korkularınızın egzersiz tarafından tetiklenmesi yeni başladıysa
 • Baş ağrılarınız bir anda başlıyor ve 5 dakika içerisinde şiddetini kayda değer derecede arttırıyorsa
 • Baş ağrınız öksürdükten, hapşırdıktan veya kendinizi sıktıktan (ıkınma vb.) sonra başladıysa
 • Baş ağrılarınız konuşmanızı, dengenizi ve hafızanızı etkiliyorsa
 • Kızarmış ve ağrılı gözlerle birlikte baş ağrısı varsa

**Son olarak, düzenli ve dengeli egzersiz yapıp beslenen ve stres seviyelerini doğru şekilde idare edebilen kişilerde baş ağrılarının görülme olasılığı daha azdır. Koşmaya devam etmek için daha iyi bir bahane olabilir mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*