Lokal Gibi Yarışı

Salomon Running & Suunto Süpervizörü Mehmet Yıldırım, lokal yarışların doğa sporları kültürü ve doğa bilincinin yayılmasındaki önemini, genel klasmanda birinciliği elde ettiği ‘Piney Woods Trail Fest’ yarışı deneyimi ile zenginleştirerek Outdoor & Fitness okuyucuları için yazdı.

Geçtiğimiz ay işlerimden dolayı Houston, ABD’de bulundum ve orada olacağım süreçte de antrenmanlarıma devam etmem gerekiyordu. Nerelerde antrenman yapabilirim diye Suunto Movescount sıcak haritayı (HeatMaps’i) biraz kurcaladım. Daha önceden koşan kişilerin yapmış oldukları koşuları incelemek ve dışarda rota arayarak zaman kaybetmemek adına bu uygulamayı kullanmak gerçekten işimi kolaylaştırıyor. Daha önce yapılan etkinliklere bakarken adeta büyük bir data havuzunun içinde kaybolmaya başladım.

Spor konusunda oldukça aktif olan bir bölgede koşu, bisiklet, yüzme ile ilgili birçok rota bulabilirsiniz. Tabi ben arama filtresini koşu ve özellikle patika koşusu olarak daralttım. Böylece bulunduğum bölgede insanlar nerede patika koşusu yapıyor diye kendi kendime sorarken karşımda istediğim sonuçları bulabildim.

Eğer bir ülkeye yarış dışında bir amaç için gidiyorsam gideceğim bölgede bulunacağım süre içerisinde lokal yarış var mı diye bakarım. Hedef yarışları dışında bu yarışları koşmanın; bölge insanını tanımak, o bölgedeki koşucular ile tanışmak ve ortak tutkunuz olan koşu hakkında konuşmak için oldukça iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bunları yaparken performansınızı test etmek ve antrenmanlarınızı kaçırmamanın da önemli olduğunu söyleyebilirim.

Piney Woods Trail Fest: Festival tadında yarış

Bu amaçla yola çıkarak ben de Houston’a gitmeden önce orada bulunacağım süreye denk gelen herhangi bir yarış var mı diye araştırdım ve 2 Şubat 2019 Cumartesi günü Houston Gölü Doğa Parkı’nda düzenlenen “Piney Woods Trail Fest” adlı etkinliği buldum. Kayıt olmadan önce iki ufak sorunum vardı: yarış yeri kaldığım bölgeye araçla yaklaşık olarak bir saat uzaklıktaydı ve yarış İstanbul’a döneceğim günün sabahı düzenlenmekteydi. Sabah 50Km koşup akşam 12 saat sürecek bir uçuşa gitmek ister miydim?

Fazla düşünmekten kaçınarak, tereddüt etmeden yarışa kaydımı yaptım. Yarış alanına ulaşımı da çözdükten sonra geriye sadece koşmak kalmıştı.

Piney Woods Trail Fest lokal bir patika yarış festivali olup; 5K, 16K, 32K ve 50K olmak üzere dört farklı mesafe seçeneği ile gerçekleşmektedir. Organizasyon ekibi sadece koşucuları değil onların yanında gelen kişileri de düşünerek barbekü, içecek ikramı, müzik ve biraz da eğlence ile ortamı gayet sıcak ve samimi tutmayı başarmıştı. Bana koşuyu sevdiren en önemli noktalardan birinin de bu tarz yaklaşımlar olduğunu söyleyebilirim. Ortak tutku ile derin bir sohbet havuzu oluşuyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Dört farklı mesafenin olduğu etkinlikte benim de yer aldığım ve etkinliğin en uzun mesafeli yarışı 50K sabah 07:30’da başladı. Hava’nın güzel ve serin oluşu: koşuya çok müsait olması biz koşucular için büyük avantaj olarak görülse de tüm hafta boyunca Houston’da yağan sağanak yağmur orman içini yer yer bataklığa çevirmişti. Tam hızlanıyorsunuz yine yavaşlamak zorunda kalıyorsunuz ve bu da sizin hız yapmanızı engelliyor.

Yarışı yaklaşık olarak 10 mil’den (16K’den) biraz daha uzun bir rotayı üç kez dönerek tamamlamış oluyorsunuz. Daha önce koştuğum yarışlara nazaran oldukça düz olan bu yarışı ben de keyifle ve kontrollü koşarak ilk sırada tamamladım. Ve bir lokal yarışta olmanın verdiği mutlulukla yarış sonrası ortamın tadını çıkardım.

Doğada aktif olmak, doğaya sahip çıkmak


Lokal yarışlar düzenlendiği bölgenin doğal güzelliklerini bizlere sunarken, bölge insanı ile de tanışma şansı elde ediyoruz. Bu vesileyle sadece koşu ya da herhangi bir spor dalı değil, farklı konuları da konuşabileceğimiz, fikirlerimizi paylaşabileceğimiz ve farklı fikirler edinebileceğimiz fırsatlar da sunmakta. Genellikle lokal yarışlara katılım çok fazla olmasa da o bölge ve ülkenin spor gelişimine ve bölgenin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Tabi bu ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; Fransa, İtalya, İspanya ya da Japonya gibi patika koşusunun çok geliştiği ülkelerde lokal yarışlara katılım yüzleri hatta binleri bulabiliyor.

Lokal yarışların sayısını ve paralel bir şekilde de kalitesini arttırdığımızda bölge insanının dikkatini hangi spor dalı olursa olsun doğa sporlarına çekebiliriz. Bu sayede spor yapanlar, doğada olmaktan keyif alanlar, doğada olmak isteyenler ama doğaya çıkmaktan çekinen ya da kendine antrenman eşi bulamayanlar, doğada spor yapmak için bu tarz etkinlik fırsatlarını bekleyenleri buralarda görebiliriz. Böylelikle lokal yarışlar aracılığıyla kendimiz, bölgemiz ve dolayısıyla ülkemiz de gelişir.

Ülkemizde de daha fazla lokal yarışlar düzenlenmeli ve katılımcı sayısı ne olursa olsun bu tarz etkinlikler sıklıkla spor severlere sunulmalı. Belki her yarışta çok fazla katılımcı olmayacak ama etkinliklerin fazla olması sporcuların dikkatini çekecek ve ilgiyi doğaya ve doğa sporlarına taşıyacaktır. Bununla birlikte insanlar doğada spor yaparak daha aktif bireyler oldukları gibi doğaya da sahip çıkacaklarını düşünüyorum. Eğer siz de patika koşusuna başlamak ve lokal yarışlar ile birlikte doğa sporlarına ilk adımınızı atmak istiyorsanız yaşadığınız bölgedeki koşu gruplarıyla iletişime geçebilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız ya da bu şehirlere yakınsanız buralarda düzenlenen lokal yarışları takip edebilir ve katılabilirsiniz. Siz koşmaya giderken yanınıza koşmayan aile bireyleri, arkadaş ya da akrabalarınızı da götürmenizi tavsiye ederim. Unutmayın ki koşmayan ve koşarsa hayatına renk katabilecek en yakın dostlarınızın rol modeli ve onları koşuya başlatacak olan kişiler sizlersiniz. Ülkemizde doğa sporlarının gelişmesi ve daha fazla kişiye ulaşılması adına bu görevi en iyi şekilde yerine getirebileceğinize inanıyorum. Sevgi, spor ve sağlıkla kalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*