Her Başarılı Sporcunun Arkasında Kendisi Vardır

Yakınlarınızın desteği zorlu antrenman ve yarışlarda oldukça yararlıdır, fakat kendi içinizden gelen desteğin başarınıza katkısını kesinlikle azımsamamalısınız.

Yazı Chloe Oldfield  Çeviri – Derleme Öykü Ertan

Yoğun koşulardan, belki de bir triatlondan sonraki toparlanma döneminizde ya da bir sonraki yarışınıza hazırlandığınız zorlu antrenman süreçlerinde hem yaptığınız sporun gerekliliklerinden hem de kendi beklentilerinizden doğan baskıyı hissetmeye başlarsınız.

Maratonu ele aldığımızda, sadece mesafesini düşünerek söyleyebiliriz ki sakatlanma riskinin yüksek; kişisel rekorları kırma olasılığının belirsiz olduğu bir yarıştan bahsediyoruz. Ve tabi ki de yarışı takip eden, çok da duymak istemediğimiz, kaçınılmaz “Süren nasıldı?” sorusu gelir. Haliyle, belli sonuçları elde etmek için kendinize baskı kurmak da oldukça kolaylaşır. İstediğinizi elde edemediğinizde ise sonuç hayal kırıklığı ve hüsran olabilir. Fakat öyle olsa bile bu deneyimlerin özgüveninizi kırmasına izin vermeyin.

Hedeflediğiniz ne var ise antrenman süreci yüksek miktarda fiziksel hazırlık ve zihinsel planlama gerektirecek. Fakat, en nitelikli planlarınızın işe yaramama olasılığına ne kadar hazırsınız? Elbette ki bu olasılık karşısında herkesin bir stratejisi olmalı ama çok az kişinin böyle bir stratejisi var.

Bu yazıda üzerinde durmak istediğim de düşüncelerinizi zorluklar karşısında size dayanak olacak şekilde optimize edebilme kabiliyeti. Bunun yolu da performansınızı parçalara ayırarak incelemekten değil kendinize karşı merhamet ve şefkat göstermekten geçiyor.

Öz-şefkat (self-compassion) nedir?
Öze şefkat, başkasına olduğu gibi, kendinize de empati, teşvik ve nezaketle yaklaşma edimidir. Çoğu kişiler bu fikre daha temkinli yaklaşır çünkü genellikle aşağıdaki kavramlarla bağdaştırılır:

  • Pasif veya halinden memnun, gelişime ilgisiz
  • Kendini sevmek
  • Kendini pozitif düşünmeye zorlamak
  • Motivasyonu düşük

Fakat öze şefkat bu kavramlardan oluşmaz. Biraz başkalarını baz alarak düşünelim; kendimiz dışındaki insanlara şefkat göstermemiz onların daha pozitif düşünmesine ve negatif düşünce ve duyguların etkisinin azalmasına yardımcı olur. Şimdi içinize dönün: aynısı öz-şefkat için de geçerli!

Öz-şefkat size ve sonuçlarınıza nasıl yarar sağlar?

Öz-şefkat iç diyaloğunuzu optimize etmeyi amaçlayarak, güçlüklerle birlikte gelen negatif düşünce ve duygularla daha yapıcı bir şekilde başa çıkmanızı sağlar. Boğucu bir durumu daha iyi anlamlandırmanıza ve sorunlarınıza sizi daha kötü değil daha iyi hissettirecek çözümler getirmenize yardımcı olur. Kendinize şefkat göstermeye başlamak sizi hayal kırıklığına uğratan bir performans hakkında doğru akıl yürütmenize ve başa çıkmanıza yardımcı olurken; bir yarış sırasında bile bakış açınızı değiştirmenizi, modunuzu iyileştirmenizi ve tekrar odaklanmanızı sağlar.

Öz-şefkatin amaçları:

  • Motivasyonu, zindelik hissini ve hayattan alınan doyumu arttırmak
  • Mükemmeliyetçiliğin negatif etkilerine karşı korunmak
  • Stresi, başarısızlık korkusunu ve düşüncelere dalmayı azaltmak
  • Negatif düşünce, duygu ve başkalarından gelen eleştirilerin etkisini azaltmak

Öz-şefkat, özellikle doğa ve dayanıklılık sporlarında önem taşıyan, çeviklik ve dayanıklılığı arttırmaya odaklanır. Böylece her engelden sonra motivasyonunuzu geri kazanıp, devam etme gücünü kendinizde bulabilirsiniz.

Eğer kendinize nezaketle yaklaşırsanız, başkalarının hakkınızda ne düşündüğünü eskisi kadar önemsemezsiniz.

Kendinize karşı eleştirel olabilmek ölçülü olduğu sürece fonksiyoneldir. Fakat, eğer performansınızı değerlendirdikten sonra negatif hissediyorsanız, iç diyaloğunuz size yara yerine zarar veriyor demektir.

Kendinizle empati kurun.

Bu durumun zorlu olduğunu ve bu nedenle negatif düşüncelerin doğal olduğunu düşünerek başlayın.

Kendinize sorun: “Bir arkadaşım böyle bir durum yaşıyor olsaydı, ona ne tavsiye verirdim?”

Benzer şeyler başkalarına nasıl oluyor?

Sizin de bir insan olduğunuzu ve aksiliklerin herkese olabileceğini kendinize hatırlatın. Sizinle aynı şeyleri yaşamış başka insanlar aklınıza geliyor mu?

Ne düşündüğünüzün ve hissettiğinizin farkında olun.

Düşünceleriniz size yardımcı oluyor mu? ne kadar inandırıcı hissettirdikleri önemli değil; önemli olan düşüncelerinizin modunuz ve motivasyonunuza olan etkileri.

Gelecekteki hedeflerinizde size ne yardımcı olur?

Aksilikler üzerinde takılıp kalmak çok kolaydır, fakat bu ilerlemenizi sağlamaz. Durumunuzdan memnun olmak zorunda değilsiniz, sadece kendinize karşı sabırlı olun ve atabileceğiniz pozitif adımları kestirmeye çalışın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*