Diyabetle “5 kıtada 5 ultra maraton”u birinci tamamladı!

Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz, 5 kıyada 5 ultra maraton koşan ilk isim olmakla birlikte tüm yarışlarda aldığı puanlarla seri birincisi olarak yerini korudu.

Aynı zamanda tip1 diyabetlilerden oluşan koşu takımı TEAM1’in de takım kaptanı olan Açıkgöz, Fransiz CanalAventure’un organize ettiği Continental Challenge’ın son ayağı Avustralya Ultra Maratonu’nu da başarıyla tamamladı. Yarış 9 etaptan oluşan 522 kilometrelik çok etaplı bir ultra maratondu.  

Katıldığı ultra maratonlarda diyabeti için gerekli tüm önlemleri aldığını belirten Gürkan Açıkgöz, yarışlara hazırlanırken ve yarışlar sırasında beslenme, insülin ve fiziksel aktivite dengesini korumaya özen gösterdiğini söyledi. Diyabetli bireylerin, diyabetlerini yöneterek spor yapabileceğini, hatta derece alabileceğini göstermekten ve farkındalık yaratmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“9 gün boyunca, uyku tulumu, mat, pusula, bıçak, yemek yapmak için araç gereç gibi belirlenmiş zorunlu ihtiyaçlarımız ve tüm yiyeceklerimizi sırtımızda taşıyarak koştuk. Gündüz 42 dereceye varan sıcaklık, gece 2 derecelere kadar düşüyordu. Bazen sert kayalık bazen kızıl kumlarda ilerledik. Coğrafi koşullar çok zorlayıcıydı. 2018 Mart’ta başladığım Continental Challenge serisini, Türk Diyabet Cemiyeti çatısı altında oluşturulan ve tüm üyeleri Tip1 diyabetlilerden oluşan TEAM1 koşu takımının kaptanı olarak, Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle tamamladım. Tip1 diyabetli biri olarak ‘5 Kıtada 5 Ultra Maratonu”nu seri birincisi olarak tamamladığım için çok mutluyum.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*