Yazın Egzersizden Geri Kalmayın!

01 Doğru Kıyafetleri Seçin

Terlemek mevsim fark etmeksizin sporun vazgeçilmez bir parçası. Buna rağmen yaz aylarında artan sıcaklıklarda egzersizin de etkisiyle vücut kendisini soğutmak için fazla mesai yapmaya başlıyor. Terlemek oldukça doğal ve gerekli bir refleks olsa da terin içinde bulunan bakteriler, özellikle genital bölgede rahatsızlıklara yol açabiliyor. Yazın antrenman yaparken kıyafetlerinizi hava alan, teri atabilen, antimikrobik kumaşa sahip kıyafetlerden seçmeniz gerekiyor. Ayak sağlığınız içinse yapacağınız antrenmana uygun hava alan ayakkabı ve çorapları tercih etmelisiniz. Eğer dış mekânda, doğa içerisinde yapılan koşu, bisiklet gibi sporları icra ediyorsanız ve içinde bulunduğunuz alan rüzgârlı ise ince bir rüzgarlığı yanınıza almakta fayda olacaktır. Rüzgâr sörfü, kite-surf gibi doğa sporlarında ise güneş koruması sağlayan materyallerden yapılmış kıyafetleri ve wetsuit tercih etmeniz hareketlerinizde konfor sağlayacaktır.

02 Güneşten Korunun

Önceki maddede bahsettiğimiz üzere rüzgâr sörfü gibi doğanın güneş ve rüzgâr elementleriyle iç içe olan sporlarda cilde gelebilecek zararlardan korunmak için güneş koruması olan kıyafetler tercih etmek önemlidir. Dış mekânda yapılan sporlarda güneşten korunmak oldukça önemlidir. Son yıllarda çevresel sorunlar nedeniyle güneşin zararlı ışınlarının ozon tabakası tarafından filtrelenmesi azalmıştır. Bu nedenle güneş koruması sadece spor kıyafetleriniz şeklinde pek de estetik olmayan yanık izlerinden ziyade cildinizi herhangi bir zarardan korumak için büyük önem taşır. Güneşe çıkmadan 15 dakika önce yüzünüze ve vücudunuza uygulayacağınız en az 30 SPF güneş kremi büyük fark yaratacaktır. Sıcaklarda sizi bunaltmaması için hava aldıran bir şapka veya bandana ile de ek koruma sağlayabilirsiniz.

03 Kendinizi Motive Edin

Bütün kıyafetleriniz hazır ve size kucak açmış bir spor salonu, patika veya deniz olabilir ancak motivasyonunuz olmadığı sürece bunların hiçbir anlamı yoktur. Kimileri için dışarıda parıldayan güneşi görmek harekete geçmek için yeterlidir. Yine de sizin içinizden dışarı çıkmak, ter dökmek gelmiyorsa ve bunun önüne geçmek istiyorsanız motivasyon için birkaç tavsiyemiz var. Eğer spora yeni başlıyorsanız bir arkadaşınızla başlamak veya aynı spora merakı olan kişiler ve gruplarla spor yapmak motivasyonunuzu yükseltecektir. Aynı yöntem spora ara verip tekrar başlamak için ya da yazın sürekliliği devam ettirmek için geçerlidir. Bunun dışında kendi başınıza bir zihin çalışması yapabilirsiniz. Bazen motivasyonu bulamamızın nedeni sporu sadece zorlu kısımlarıyla bağdaştırmamız olabilir. Zorlukların ötesini göremediğiniz zamanlarda kendinize odaklanın ve yaptığınız sporu hatırlayın; son seti bitirdiğinizde veya son kilometrenizi koştuktan sonra içinizde oluşan mutluluk ve rahatlamayı düşünün. Bu küçük zihin egzersizinde başarılı olduğunuzda, egzersizin size sağladığı tatmin hissini anımsayabildiğinizde motivasyonunuz artacaktır.

04 Macera Peşinde Koşun!

Motivasyon eksikliği veya performans düşüklüklerinin temel nedenlerinden biri yaptığınız sporun hayatınızın monoton ve rutin noktalarından biri haline gelmiş, artık sizi zorlamıyor ve heyecanlandırmıyor olması olabilir. Aynı mekanlar, alanlar ve hareketler bir süre sonra rutinden kaçmak ve gelişimlerinin sürekliliğini isteyenler için tatmin edici olmayabiliyor. Bunu aşmak için sporu tekrar bir macera haline getirmeye çalışın. Egzersiz rutininizde yapacağınız en ufak değişiklik bile sizi tekrar motive olmaya ve gelişmeye itecektir. Her zaman koştuğunuz patika dışında yeni bir rota tercih etmek, alışık olmadığınız mekanlarda bulunmak sizi hem heyecanlandıracak hem de rutinden çıkarak performansınızı ilerletmenizi sağlayacak. Tabi ki macerayı doğru ekipman, antrenman; yeni rotaların harita bilgisi ile kombine etmek doğru seçim olacaktır. Çapraz antrenman olarak uygulayabileceğiniz veya sizi heyecanlandıran yeni bir sporu deneyimleyin.

05 Okuyun, Araştırın

Eğer yeni bir spor deneyimlemek veya şu anda icra ettiğiniz spor, antrenman türü ile ilgili son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız sporun her alanı hakkında yazılan kitapları takip edebilir, seminerlere katılabilir ve araştırmalar yapabilirsiniz. Her spor türünün keşfedilmesi gereken farklı katmanları vardır. Belki de bu yaz sizi motive edecek bu katmanlardan birini keşfetmektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*