Türk yelken takımı Alize Ocean Racing, yola çıktı

Dünyanın en zorlu yelken yarışları arasında gösterilen ve Atlas Okyanusu’nda yapılan Transquadra’ya katılacak ilk Türk takımı olan Alize Ocean Racing, 13-28 Ağustos 2021’de gerçekleştirilecek Marsilya – Madeira etabı için yola çıktı. 

Uğurlama Töreni Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleştirildi

Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir’in yer aldığı Alize Ocean Racing’in uğurlama töreni ise Moda Deniz Kulübü’nde yapıldı. Yelken ailesini bir araya getiren organizasyonda konuklar, bu yarışa katılmanın Türk yelkenciliğinin gelişimi için bir motivasyon kaynağı ve yeni bir ufuk olduğunu belirttiler.

Konuklar ayrıca Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir’e “pruvanız neta olsun”, “rüzgar kolayınıza olsun” ve “neşeniz daim olsun” gibi denizcilik uğurlama cümlelerini de aktardılar. Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir, yola çıkmadan önce yine bir denizcilik geleneği olarak ayakkabılarını karayla son temas ettikleri yerde bıraktılar. 

“Marsilya’ya saygın kurumların desteğiyle gidiyoruz”

Uğurlama Töreni’nde yaptıkları konuşmada Transquadra için çok motive ve heyecanlı olduklarını belirten Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir, şu açıklamaları yaptılar:

“Ülkemizi Transquadra’da temsil edecek ilk takım olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Kapsamlı hazırlıklarımızın ardından bu önemli yarış için çok heyecanlı ve motive durumdayız. Okyanus şartları sebebiyle Transquadra, çok farklı senaryolara açık bir yarış. Dramatik değişikliklerin çok kısa süre içerisinde meydana geldiği bir yarış olduğunu biliyoruz. Bu yüzden taktik ve seyir çalışmalarımızı farklı senaryolara göre gerçekleştirdik. Yarış için tamamıyla hazırız. 

Hazırlık sürecimizin bu kadar başarılı geçmesinde saygın kurumlardan aldığımız kapsamlı desteklerin de çok büyük katkıları oldu. Bu yüzden ana sponsorumuz Odunpazarı Modern Müze (OMM) başta olmak üzere destekçilerimiz Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’na (TÜDAV) ve Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’ne (TAYK), kıyafet ve macera sponsorumuz Columbia’ya ve iletişim sponsorumuz Yacht Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. 13 – 28 Ağustos 2021 tarihlerindeki Marsilya – Madeira etabının ardından aldığımız desteklerin daha da artacağını düşünüyoruz. Yarışın ikinci aşaması ise 2022 yılında gerçekleştirilecek. İkinci aşama, 29 Ocak – 19 Şubat 2022 tarihleri arasındaki Madeira – Martinik etabı olacak.

Bu önemli yarışta ülkemizi başarıyla temsil etmek için tüm spor dünyasının desteğini bekliyoruz. Elde edeceğimiz başarıların özellikle genç yelkencilerimiz için ufuk açıcı olacağını düşünüyoruz.”

Alize Ocean Racing, 4.000 deniz milini sıfır karbon emisyonu ile kat edecek

Zorlu şartları sebebiyle 40 yaş üstü teknecilerin belli tekne tipleriyle katılabildiği Transquadra 2021 – 2022’ye yaklaşık 100 tekne katılacak. 

Alize Ocean Racing, bu zorlu yarış boyunca çok değerli çalışmalara da imza atacak. Takım, gezegenimizin sürdürülebilirliği konusunda önemli çalışmalara imza atan Odunpazarı Modern Müze’nin desteğiyle 4.000 deniz millik yarış mesafesini sıfır karbon emisyonu ile kat edecek.

Alize Ocean Racing ayrıca Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV) desteğiyle, geçtiği denizlerdeki plastik kirliliğini de ölçecek. Özel bir donanıma sahip olacak teknenin elde ettiği veriler, yarış sonrasında kamuoyuyla paylaşılacak. Bu sayede TÜDAV ile birlikte Birleşmiş Milletler “Ocean Decade – Okyanus On Yılı” projesine de dikkat çekilecek. 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da destek verilecek

Transquadra’ya katılacak ilk Türk takımı, tüm bu projeler ışığında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da destek vermiş olacak. 

Dünya liderleri tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” (madde 11), “İklim Eylemi” (madde 13) ve “Sudaki Yaşam” (madde 14), Alize Ocean Racing’in dikkat çekeceği maddeler olacak. 

Bir sonraki hedef IMOCA 60’ta yarışmak olacak

Transquadra’da elde ettikleri tecrübeleri yarış sonrasındaki eğitim programlarında genç yelkencilere aktarmayı amaçlayan Sinan Sümer ve Tolga Ekrem Pamir’in gelecekteki en büyük hedefleri ise bir Türk takımı olarak IMOCA 60’ta yarışmak olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*